Brakujące leki w polskich aptekach będą tematem spotkania, na które Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaprasza we wtorek przedstawicieli branży farmaceutycznej - dowiedział się reporter RMF FM. Będą to reprezentanci organizacji, które skupiają producentów medykamentów.

Na liście brakujących leków, opublikowanej przez GIF w połowie grudnia, były 42 pozycje. To głównie antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe i przeciwmigrenowe. Pacjenci coraz częściej zgłaszają też trudności z dostępem do leków antywirusowych.

W ostatni piątek, zgodnie z dotychczasową regułą, Główny Inspektorat Farmaceutyczny rozesłał do lekarzy i farmaceutów zaktualizowany wykaz leków, których brakuje w polskich aptekach. Wykaz będzie jednym z tematów dzisiejszego spotkania.

W ostatni czwartek resort zdrowia po posiedzeniu sztabu kryzysowego zadeklarował, że w najbliższych tygodniach zwiększą się dostawy do Polski leku przeciwwirusowego Oseltamiwir dla chorych na grypę. Zapotrzebowanie na ten lek wzrosło w ostatnich tygodniach wraz z rosnącą liczbą infekcji.

Opracowanie: