Jedyna w Polsce infolinia z pomocą dla osób po udarze działa w Łodzi. Miesięcznie udzielanych jest około 200 porad. Infolinię prowadzi Fundacja Udaru Mózgu.

Jedyna w Polsce infolinia z pomocą dla osób po udarze działa w Łodzi. Miesięcznie udzielanych jest około 200 porad. Infolinię prowadzi Fundacja Udaru Mózgu.
Zdj. ilustracyjne /Jiri Hubatka /PAP/EPA

Dzwoniąc na infolinię, rodzina uzyska informacje na temat tego, co nam się należy, co można zrobić danej sytuacji, co nam może pomóc, do kogo można zwrócić się o pomoc. Wyjaśniamy pewne nieporozumienia, które też mogą mieć miejsce w sytuacji, kiedy opuszczamy szpital - wyjaśnia wiceprezes Fundacji Udar Mózgu - Adam Siger. Bardzo często rodziny pytają: dlaczego mój bliski musi po 7-10 dniach wyjść ze szpitala i nikt nie chce nam pomoc? I my tłumaczymy, że to nie jest wina lekarza; nie jest to wina terapeuty; jest to problem w systemie, który powoduje, że po siedmiu czy dziesięciu dniach pacjent musi być wypisany w szpitala, a obowiązek opieki nad taką osobą, przejmuje rodzina. 

Największym problemem, z którym spotykają się na co dzień pracownicy infolinii, to jest komunikacja. Mamy taką oto sytuację, że pacjent po udarze 7-10 dni leży w szpitalu i potem może przejść na oddział rehabilitacyjny; ale nie zawsze się kwalifikuje i wtedy rodzina jest proszona to, żeby dalej tę opiekę zapewnić - opowiada wiceprezes Siger. Mało która rodzina jest przygotowana na taką informację i wie, co robić dalej. Najczęściej właśnie brakuje takiego wsparcia informacyjnego: jak możemy pomóc temu choremu; gdzie szukać np. oddziału rehabilitacyjnego; gdzie szukać pomocy logopedy, neuropsychologa - i my w tym wszystkim staramy się pomóc. Infolinia działa od 3 lat. Informacji na temat infolinii trzeba szukać na stronie Fundacji Udar Mózgu: www.fum.info.pl.

(mal)