Trwają dziesiątki kontroli w urzędach i instytucjach, w których zatrzymany przez CBA burmistrz warszawskiej dzielnicy Włochy pełnił funkcje - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Dokładnie skontrolujemy i przejrzymy wszystkie dokumenty, i również sygnały, które nawet pojawiają się w przestrzeni publicznej - powiedział Trzaskowski, który złożył we wtorek wniosek do przewodniczącej rady dzielnicy Włochy o odwołanie z funkcji burmistrza dzielnicy Artura W.

Dodał też, że nie znał prywatnie byłego burmistrza i jest tą sytuacją poruszony. Nie było żadnych sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach, dotyczących burmistrza - dodał Trzaskowski.

W poprzedniej kadencji Artur W. był wiceburmistrzem na warszawskich Bielanach, a przedtem wiceburmistrzem Woli.

Dziesiątki kontroli i wnioski o areszt

Prezydent Warszawy powiedział, że w ratuszu i w spółkach podległych prowadzone są dziesiątki kontroli. Czasami dotyczą bardzo poważnych zarzutów korupcji i przy takich będziemy działali z pełną bezwzględnością. Współpracujemy zawsze z CBA, czy prokuraturą. Niestety, czasami mamy do czynienia również z nadużywaniem służb w celach politycznych, przez polityków - dodał Trzaskowski.

Prokurator skierował wnioski o trzymiesięczne aresztowanie biznesmena Sabriego B. i burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy Artura W. - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Przesłankami wniosków jest obawa matactwa procesowego oraz grożąca podejrzanym surowa kara - podkreślił prokurator.

Posiedzenie aresztowe ma się odbyć w czwartek rano.

Zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych

Arturowi W. prokurator przedstawił zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 200 tys. zł, w związku z pełnieniem funkcji publicznej burmistrza dzielnicy Włochy jako zapłaty za przychylność w załatwianiu decyzji administracyjnych procedowanych w Urzędzie Dzielnicy Włochy, dotyczących warunków zabudowy nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej - poinformował Łapczyński.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Zarzuty usłyszał też były właściciel Pogoni Szczecin. Sabriemu B. prokurator przedstawił zarzut udzielenia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł burmistrzowi dzielnicy Włochy w zamian za przychylność burmistrza w załatwianiu decyzji administracyjnych procedowanych w Urzędzie Dzielnicy Włochy dotyczących warunków zabudowy nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej - przekazał Łapczyński.

On również nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało we wtorek o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób uwikłanych w korupcyjny proceder. Jedną z nich jest burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. Samorządowiec - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych. Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego, a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

CBA podało też, że w zamian za łapówki burmistrz Włoch wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

>>>PO PODJĘŁO DECYZJĘ O WYKLUCZENIU ARTURA W. Z SZEREGÓW PARTII