"Na ten moment nie prowadzimy żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele" - powiedziała w Polsat News minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Odpowiedziała w ten sposób na apel posła Polski 2050 Ryszarda Petru z czwartkowej Porannej rozmowy w RMF FM.

Petru: Gospodarka musi się kręcić

Ryszard Petru (Polska 2050) w radiu RMF FM ocenił, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinien powstać projekt dot. uwolnienia handlu w niedzielę, np. poprzez wprowadzenie dwóch niedzieli handlowych w miesiącu.

Mamy problem z Lewicą. To w Ministerstwie Rodziny powinien powstać taki projekt i najwyższy czas, żeby to się wydarzyło. Kwestia aborcji jest ważna, ale nie zapominajmy o tym, że gospodarka musi się kręcić - mówił Petru. Najwyższy czas pokazać Polakom, że realizujemy program gospodarczy - dodał. 

Petru przyznał też, że nie wyklucza złożenia poselskiego projektu ustawy w tej sprawie. Przyjęliśmy taką zasadę, że projekty zgłasza rząd, a nie posłowie. Jeżeli okaże się, że jest to blokowane przez Lewicę, nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie złożyć tego typu projekt - tłumaczył gość Roberta Mazurka.

Dziemianowicz-Bąk: Obserwujemy głosy strony społecznej

Na ten moment nie prowadzimy żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele w ministerstwie. Oczywiście bacznie obserwujemy głosy strony społecznej - powiedziała w Polsat News minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zaznaczyła, że nie chodzi o to, by ministerstwa pisały i zgłaszały projekty, które "urodzą się w głowie jednego czy drugiego posła", a przygotowywały rozwiązania o charakterze systemowym. Dodała, że parlamentarzyści mają swoją inicjatywę i mogą składać projekty poselskie.

Dziemianowicz-Bąk oceniła, że Polacy przyzwyczaili się do tego, iż handel w niedziele się nie odbywa w takiej skali jak wcześniej. Zwróciła też uwagę, że w tej branży pracują przede wszystkim kobiety.

Ponad 60 proc. pracowników handlu to pracownice, to często matki, to osoby, które chciałyby spędzić dzień wolny, weekend ze swoją rodziną, ze swoimi dziećmi - powiedziała. Zwróciła również uwagę na to, że by handel w niedzielę był możliwy, to rozkładnie towaru w magazynach czy dowożenie musi odbywać się w sobotę.