Od dziś spis nadawców i odbiorców listów powstańczej poczty, kupionej w sobotę na aukcji w Dusseldorffie, jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego - www.1944.pl. W ten sposób muzeum chce dotrzeć do autorów, adresatów lub ich spadkobierców.

Do Muzeum Powstania Warszawskiego zgłosiły się pierwsze dwie osoby, które twierdzą, że wysyłały lub odbierały powstańczą pocztę polową. Kolekcję korespondencji z powstania, przedstawiciele Muzeum kupili dziś na aukcji w Dusseldorfie za 190 tysięcy euro. Całość to w sumie 123 powstańcze pamiątki:... czytaj więcej

Będziemy je publikowali. Za pośrednictwem mediów będzie można dowiedzieć się o nazwiskach i adresach i będziemy czekali na dokończenie historii tych listów. Kilka osób już się zgłosiło. Zbieramy takie dane. Zgłosiły się też osoby, które chcą podarować swoje listy - mówi w rozmowie z RMF FM Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Listę nazwisk można już sprawdzić .

Całkowity koszt kolekcji poczty powstańczej kupionej w sobotę na aukcji w Niemczech to 224 tysiące euro. W tej kwocie zawarta jest cena zbioru, czyli 190 tysięcy euro, i prowizja dla domu aukcyjnego w Dusseldorfie. Za kolekcję zapłacą sponsorzy, za prowizję - Ministerstwo Kultury.