Seria zamachów terrorystycznych na Sri Lance, w których zginęło 290 ludzi, wybory prezydenckie na Ukrainie, które wygrał aktor i komik Wołodymyr Zełenski, i spalenie kukły Żyda w podkarpackim Pruchniku - to najważniejsze wydarzenia mijającego świątecznego weekendu. Co jeszcze się działo? Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najistotniejszych zdarzeń ostatnich trzech dni!

Seria zamachów na Sri Lance. Nie żyje 290 osób

Na azjatyckiej Sri Lance w niedzielę wielkanocną doszło do ośmiu skoordynowanych zamachów terrorystycznych: ładunki wybuchały przed miejscowymi kościołami i luksusowymi hotelami. Zginęło 290 osób, a ponad 500 jest rannych.

Jak podał minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne, za atak odpowiedzialna jest lokalna radykalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ).

Zamachy na Sri Lance. Liczba ofiar wzrosła do 290, śledztwo ws. działań wywiadu

Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500 – podał rzecznik policji Ruwan Gunasekera. Zatrzymano jak dotąd 24 osoby. Żadna organizacja nie przyznała się do zamachów. czytaj więcej

>>>DUŃSKI MILIARDER STRACIŁ W ZAMACHACH NA SRI LANCE TROJE DZIECI<<<

>>>PREMIER SRI LANKI NIE WIEDZIAŁ O ZAGROŻENIU TERRORYSTYCZNYM, BO JEST SKŁÓCONY Z PREZYDENTEM<<<

>>>ZAMACHY NA SRI LANCE. PRZEPROWADZIŁO JE 7 ZAMACHOWCÓW<<<

Wołodymyr Zełenski wygrywa wybory prezydenckie na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski - aktor i showman - będzie nowym prezydentem Ukrainy!

Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała w poniedziałek rano - po podliczeniu 95 procent głosów oddanych w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich - że Zełenski uzyskał poparcie 73,17 procent głosujących, a ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko zdobył 24,5 procent głosów.

Zełenski wygrał we wszystkich obwodach Ukrainy oprócz lwowskiego.

Oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone do 4 maja.

Zełenski zapowiada wojnę informacyjną i roszady na wysokich stanowiskach

Prezydent-elekt zdążył już zapowiedzieć wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie kraju, a za priorytetowe zadanie uznał uwolnienie jeńców znajdujących się w rękach przeciwnika.

Zapowiedział także, że po objęciu władzy dokona zmian personalnych na stanowiskach, które znajdują się w kompetencji szefa państwa. Z jego wypowiedzi wynika, że posadę straci prokurator generalny Jurij Łucenko.

"Łucenko to stara ekipa. Będziemy mianować nowych ludzi i dotyczy to nie tylko Łucenki" - stwierdził Zełenski na konferencji prasowej.

Wybory na Ukrainie. Pierwsze polityczne zapowiedzi Wołodymyra Zełenskiego

Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski zapowiedział wojnę informacyjną na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie kraju. Za priorytetowe zadanie uznał uwolnienie jeńców znajdujących się w rękach przeciwnika. czytaj więcej

Kreml o zwycięstwie Zełenskiego: Szanujemy, ale...

"Moskwa z szacunkiem odnosi się do wyboru narodu ukraińskiego - tym bardziej, że wybór ten jest nadzwyczaj wyraźny. Jednocześnie prawomocność tych wyborów została postawiona pod znakiem zapytania, gdy nie zapewniono możliwości głosowania trzem milionom obywateli Ukrainy, którzy żyją w Federacji Rosyjskiej" - tak rozstrzygnięcie ukraińskich wyborów prezydenckich skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wyraził również opinię, że jest "za wcześnie", by mówić o gratulacjach prezydenta Rosji Władimira Putina dla Wołodymyra Zełenskiego, a także "o możliwości wspólnej pracy".

Kreml o zwycięstwie Zełenskiego w wyborach prezydenckich na Ukrainie: Szanujemy, ale…

"Moskwa z szacunkiem odnosi się do wyboru narodu ukraińskiego - tym bardziej, że wybór ten jest nadzwyczaj wyraźny. Jednocześnie prawomocność tych wyborów została postawiona pod znakiem zapytania, gdy nie zapewniono możliwości głosowania trzem milionom obywateli Ukrainy, którzy żyją w... czytaj więcej

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Jest komentarz Kościoła

W Wielki Piątek w Pruchniku w województwie podkarpackim w ramach tradycji odbył się tzw. sąd na Judaszem, w ramach którego bito kukłę kojarzoną ze stereotypowym wyobrażeniem Żyda. Na końcu została ona podpalona i wrzucona do rzeki. Wydarzenia skomentowali już przedstawiciele Kościoła. "Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - napisał biskup Rafał Markowski.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Jest komentarz Kościoła

W Wielki Piątek w Pruchniku w województwie podkarpackim w ramach tradycji odbył się tzw. sąd na Judaszem, w ramach którego bito kukłę kojarzoną ze stereotypowym wyobrażeniem Żyda. Na końcu została ona podpalona i wrzucona do rzeki. Wydarzenia skomentowali już przedstawiciele Kościoła.... czytaj więcej

>>>WJC POTĘPIŁ SPALENIE KUKŁY JUDASZA W PRUCHNIKU<<<

Prymas Polski w RMF FM do nauczycieli: Uspokójcie swoje serca

"Oby te święta wielkanocne przyniosły środowisku nauczycielskiemu dużo pokoju i pojednania - takiego wewnętrznego, które będzie powodowało, że walcząc w słusznej sprawie, upominając się o własne słuszne rzeczy, że nie zapomnimy także o tych, którzy są wśród nas i z którymi ten los przecież dzielimy" - mówił w internetowej części rozmowy Gość Krzysztofa Ziemca prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas Polski w RMF FM do nauczycieli: Uspokójcie swoje serca

"Oby te święta wielkanocne przyniosły środowisku nauczycielskiemu dużo pokoju i pojednania - takiego wewnętrznego, które będzie powodowało, że walcząc w słusznej sprawie, upominając się o własne słuszne rzeczy, że nie zapomnimy także o tych, którzy są wśród nas i z którymi ten los przecież... czytaj więcej

Na świecie pozostała ich garstka. Odkrywamy tajemnicę kamedułów z krakowskich Bielan

W ich życie wpisana jest samotność i asceza. Przy wspólnym zasiadają milcząc, są zobowiązani do pracy fizycznej - mowa o krakowskich kamedułach. Odwiedziliśmy ich w miejscu równie intrygującym, co sposób ich życia - malowniczo położonym, widoczny ze sporej odległości, majestatycznym klasztorze na Bielanach.

CZYTAJ WIĘCEJ O SUROWYCH ZASADACH, WEDŁUG KTÓRYCH ŻYJĄ MNISI

Meghan i Harry przeniosą się do Afryki?

"The Sunday Times" opublikował artykuł, według którego planowana jest przeprowadzka księcia Harry’ego i Meghan Markle do Afryki. Według niektórych brytyjskich mediów, na wyjazd pary ma nalegać królewska administracja, która obawia się, że Meghan przyciągnie równie dużą i niezdrową uwagę mediów co księżna Diana.

Meghan i Harry przeniosą się do Afryki?

„The Sunday Times” opublikował artykuł, według którego planowana jest przeprowadzka księcia Harry’ego i Meghan Markle do Afryki. Według niektórych brytyjskich mediów, na wyjazd pary ma nalegać królewska administracja, która obawia się, że Meghan przyciągnie równie dużą i niezdrową uwagę mediów co... czytaj więcej