Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał Sąd Okręgowy w Elblągu czterech rolników, w tym męża posłanki Samoobrony Danuty Hojarskiej za pobicie policjantów podczas blokady drogi w Nowym Dworze Gd. w 1999 roku.

Mąż Danuty Hojarskiej oraz dwaj inni rolnicy oskarżeni byli o brutalną napaść na policjanta biorącego udział w rozbijaniu rolniczej blokady. Według prokuratury mężczyźni przewrócili funkcjonariusza na ziemię, kopali i bili go po całym ciele. Czwartemu rolnikowi zarzucano uderzanie kijem i atak widłami na innego stróża prawa. Funkcjonariusz miał być także przypierany przez koła dwóch rolniczych ciągników. Sąd Apelacyjny w Gdańsku skazał za to czterech mężczyzn na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dokładnie taki sam wyrok jak ten dzisiejszy Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wydał wcześniej Sąd Okręgowy w Elblągu.

Na rozprawę odwoławczą przybyło w środę do Gdańska kilkunastu zwolenników Samoobrony, w tym dwoje pomorskich posłów tego ugrupowania - Danuta Hojarska i Lech Zielonka.

23:30