Status prawny mniejszości narodowych w Polsce oraz polskie ustawodawstwo w tej mierze jest w pełni zgodne z europejskimi standardami. Jednak w lokalnych społecznościach zdarzają się przypadki wzajemnej wrogości.

Ocenę taką przedstawiono podczas rozpoczętej dziś w Sejmie konferencji poświęconej statusowi prawnemu mniejszości narodowych w Polsce w świetle konwencji ramowej Rady Europy.

"Odpowiednie przepisy chroniące mniejszości znajdują się w konstytucji oraz szeregu ustaw, takich jak ustawa o stowarzyszeniach, samorządzie, oświacie, radiofonii i telewizji" – powiedział Jacek Kuroń, przewodniczący sejmowej komisji. "Inną kwestią jest jednak własne samopoczucie. W wielu miejscach mniejszości traktowane są wrogo, na zasadzie - nie jesteście u siebie. Należy pamiętać, że stosunek większości do mniejszości w zasadzie zawsze jest zły".

Według niego, często u mniejszości narodowych istnieje całkowita odmienność kulturowa, która wiąże się całkowicie z innym postrzeganiem rzeczywistości. "To co według nas jest dobre, dla nich jest złe. Ten problem dotyczy zwłaszcza państw zachodnich, takich jak Francja i Niemcy. U nas dotyczy to Romów - mamy do nich wewnętrzną niechęć. Postrzegamy ich jako nędznych, brzydkich i złych. Lecz oni często postrzegają nas tak samo".

W drugim dniu konferencji mają wystąpić m.in. przedstawiciele mniejszości romskiej, ukraińskiej, białoruskiej, słowackiej, litewskiej oraz żydowskiej.

00:00