W ciągu dwóch lat powstanie pierwszy sklonowany człowiek - twierdzą naukowcy z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Austrii, uczestniczący w międzynarodowym spotkaniu na temat klonowania w Rzymie.

Włoski prof. Severino Antinori, specjalista w leczeniu bezpłodności, oświadczył na spotkaniu, że już teraz może zacząć prace nad klonowaniem ludzi. Podobne wypowiedzi można było usłyszeć wcześniej jednak, żaden naukowiec nie ma w tej dziedzinie takiego doświadczenia jak włoski specjalista - twierdzi BBC. Antinori zyskał sławę, wywołując jednocześnie wiele kontrowersji, po przeprowadzeniu w 1993 roku udanego sztucznego zapłodnienia u 62-letniej pacjentki. Stała się ona najstarszą kobietą, która kiedykolwiek urodziła dziecko.

Jedni za...

Badania cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie tylko widzów. Do programu badań nad klonowaniem człowieka, który ma rozpocząć się w październiku, zgłosiło się już 600 bezpłodnych osób – twierdzi profesor Antinori. Projekt badacza cieszy się podobno poparciem jednego z krajów śródziemnomorskich, ale Antinori nie wymienia jego nazwy. Stosowana przez włoskiego naukowca technika ma być taka sama, jak u zwierząt klonowanych z powodzeniem od kilku lat.

...inni przeciw.

Tymczasem klonowanie ludzi na całym świecie budzi sprzeciw. Stanowisko Kościoła w tej sprawie przypomniał biskup Elio Sgreccia, przewodniczący Instytutu Bioetyki przy rzymskim szpitalu Gemelli. Przed rzymskim spotkanie specjalistów od klonowania, biskup powiedział: "Wynalezienie bomby atomowej było postępem, ale (wcale) nie najlepszym postępkiem ludzkości". - powiedział Ian Wilmut, twórca pierwszego na świecie sklonowanego zwierzęcia - szkockiej owieczki Dolly - wskazuje, że jego pierwszy eksperyment udał się dopiero po 277. próbie. Inni eksperci też twierdzą, że metoda jest bardzo niedoskonała i klonowanie zwierząt wciąż w 40-97 proc. kończy się niepowodzeniem. Większość krajów europejskich zakazała prowadzenia badań w tej dziedzinie. Jedynie Wielka Brytania w ubiegłym roku zezwoliła na klonowanie ludzkich embrionów w celach terapeutycznych, co ma pozwolić na leczenie najpoważniejszych schorzeń.

14:40