Łukasz Kubot i Szwed Robert Lindstedt pokonali Amerykanina Erika Butoraka i Ravena Klaasena z RPA 6:3, 6:3 w finale debla Australian Open. 31-letni tenisista z Lubina pierwszy raz w karierze wygrał turniej wielkoszlemowy. Wcześniej udało się to dwojgu Polakom.

Finał rozpoczął się po myśli rozstawionego z numerem 14. polsko-szwedzkiego duetu. Pierwsze przełamanie zanotowali już w trzecim gemie, choć wykorzystali dopiero trzecią szansę. Kubot i Lindstedt grali uważnie przy siatce i prezentowali znacznie skuteczniejszy od rywali forhend. Nieraz punktowali także returnem.

Atutem Butoraka i Klaasena był serwis (posłali trzy asy, przy jednym po stronie przeciwników), ale okazało się to za mało, by poważniej zagrozić wyżej notowanym rywalom. Ci w końcówce zanotowali drugiego "breaka" i wygrali tę partię 6:3.

W kolejnej dużo emocji przyniósł szósty gem. Polak i Szwed mieli trzy szanse na wygranie przy podaniu przeciwników, ale zmarnowali je i na tablicy wyników pojawił się po chwili remis 3:3. W dużym stopniu przyczynił się do tego Kubot, który nie mógł sobie poradzić z trudnym serwisem Butoraka. W dalszej części gry urodzony w Bolesławcu tenisista w pełni się jednak zrehabilitował i z kilku niełatwych sytuacji wyszedł obronną ręką.

Wraz z Lindstedtem wykorzystali pierwszą piłkę meczową i po 65 minutach gry zakończyli ten pojedynek.

Cieszący się Polak odtańczył na środku kortu kankana, co jest już jego zwyczajem po ważnych zwycięstwach. Po chwili udał się na trybuny uściskać przedstawicieli swojego sztabu szkoleniowego, a następnie ruszył w stronę skromnej grupki polskich kibiców.

Szwed w tym czasie usiadł i zaczął płakać ze wzruszenia.

Za zwycięstwo zawodnicy dostaną do podziału 520 tys. dolarów amerykańskich (ok. 1,42 mln zł). O połowę mniejszą premię pokwitują Butorak i Klaasen, którzy w 1/8 finału wyeliminowali słynnych amerykańskich bliźniaków Mike'a i Boba Bryanów.

To, że Kubot i Lindstedt zagrali w Melbourne jako debel jest dziełem przypadku. Szwed miał grać cały sezon w parze z Juergenem Melzerem. Austriaka wyeliminowała jednak kontuzja, z czego skorzystał Polak.

"Zwycięska kombinacja" - podsumowano ich drogę do triumfu na stronie organizacji ATP. Zaznaczono przy tym, że - przygotowując się do Australian Open - wystąpili razem tylko w dwóch turniejach.

Na taki sukces Polaka czekaliśmy 36 lat

Kubot powtórzył osiągnięcie Wojciecha Fibaka, który 36 lat temu - w parze z reprezentantem gospodarzy Kimem Warwickiem - także triumfował w Melbourne. Wielkoszlemowe zwycięstwo zanotowała także Jadwiga Jędrzejowska, która wygrała - także w deblu - Roland Garros w 1939 roku.

31-letni Polak w Melbourne po raz pierwszy w karierze dotarł do decydującego spotkania turnieju tej rangi. Dotychczas jego największym osiągnięciem był półfinał Australian Open z 2009 roku, gdzie partnerował mu Austriak Oliver Marach.

Starszy o pięć lat Lindstedt już trzykrotnie miał szansę na zwycięstwo w deblowej rywalizacji w Wimbledonie (2010-12). Za każdym razem jednak on i partnerujący mu Rumun Horia Tecau musieli uznać wyższość przeciwników.

Z kolei Marcin Matkowski dwukrotnie zagrał w finale US Open. Dwa lata temu w deblu, z Mariuszem Fyrstenbergiem, a w kolejnej edycji w mikście z Czeszką Kvetą Peschke. Za każdym razem schodził z kortu pokonany.

Wymienione grono uzupełniają Agnieszka Radwańska oraz Klaudia Jans-Ignacik. Pierwsza to finalistka Wimbledonu w 2012 roku, gdzie przegrała w trzech setach z Amerykanką Sereną Williams. Druga zaś, w parze z Meksykaninem Santiago Gonzalezem, w tym samym sezonie poniosła porażkę w decydującym meczu gry mieszanej turnieju Roland Garros.
(abs)