Tylko co czwarty Polak ma jakiekolwiek oszczędności i najczęściej trzyma je... w skarpecie - wynika z badań opublikowanych przez "Puls Biznesu".

Z badań PBS DGA wynika, że 47 proc. obywateli mających oszczędności nie korzysta z żadnych form inwestowania. Od lokat, funduszy inwestycyjnych czy obligacji trzymamy się z daleka. Wolimy gotówkę lub nieoprocentowany rachunek bankowy.

Co więcej z badań wynika, że wiedza obywateli o finansach jest porażająco niska, inwestowanie to istna czarna magia. Z najbardziej zyskowne uważamy to, co przynosi stratę lub dawało zysk kilka lat temu. Dotyczy to np. inwestowanie w nieruchomości (36,1 proc. wskazań), co było hitem inwestycyjnym kilka lat temu. Również nie przynosi zysków inwestowanie w euro (13,5 proc. wskazań). Natomiast zyskowne było inwestowanie w złoto (24,2 proc. wskazań) czy w akcje giełdowych spółek (19,1 proc.).

Jednak aż 66 proc. Polaków twierdzi, że nie ma czego inwestować, bo nie ma oszczędności. Kapitał do pomnażania ma tylko 29 proc. badanych.