Polska to nie kraj dla przedsiębiorców – wynika z badań przygotowanych na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, które publikuje "Rzeczpospolita". Zdaniem przedstawicieli biznesu za problemy tej branży odpowiada nie tylko państwo, ale także luki prawne, którzy wykorzystują luki w prawie i niewydolność systemu.

Główne bariery utrudniające rozwój firm to wysokie koszty pracy, niestabilne prawo i zatory płatnicze. Bolączką przedsiębiorców są też zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy. Skarżyło się na nie aż 77 procent - to o prawie 1/3 więcej niż jeszcze dwa lata temu. Zdecydowanie wzrosła też liczba skarg na nadmiar obowiązków biurokratycznych (z 32 do 60 procent) i zastrzeżeń do wysokości podatków (z 32 do 54 procent).

Kolejny problem przedsiębiorców to niestabilne i mało skuteczne prawo. W 2010 roku narzekał na nie co dziesiąty przedsiębiorca, a w ubiegłym roku co piąty. W 2013 roku liczba oburzonych ilością legislacyjnych bubli przekroczyła 50 procent.

Zdaniem ekspertów złych przepisów jest tak dużo, bo po roku 2000 mieliśmy ogromny wysyp nowych, czasami sprzecznych ze sobą ustaw. W rezultacie nikt do końca nie wie, czy czasami nie łamie prawa. I czy ostatecznie nie trafi za to do więzienia -  tłumaczy cytowany przez "Rzeczpospolitą" profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

rp.pl

(MN)