Rząd chce objąć bezrobotnych ubezpieczeniem zdrowotnym. To nowy pomysł Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Ma on doprowadzić do tego, że każdy Polak będzie miał dostęp do bezpłatnej służby zdrowia. Niezależnie od tego czy pracuje, jest rencistą, emerytem, czy też osobą bezrobotną.

Są trzy powody nowego pomysłu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Pierwszy, jak tłumaczą urzędnicy, to powrót do normalności. Chodzi o to, by każdy Polak mógł w razie potrzeby korzystać z państwowej służby zdrowia, bez zajmowania się najpierw zdobywaniem zaświadczeń i dokumentów.

Po drugie chodzi o to, by urealnić statystyki dotyczące bezrobocia. Obecnie wiele nieubezpieczonych osób rejestruje się jako bezrobotni i fikcyjnie udaje poszukiwanie pracy. Wszystko po to, by być ubezpieczonym.

Trzeci powód jest czysto praktyczny. Dziś i tak wielu bezrobotnych jest dopisywanych do ubezpieczenia pracujących członków rodziny, a inni - na przykład bezdomni i tak nie płacą szpitalnych rachunków. Stąd pomysł resortu na zmianę. 

Obecnie prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku, lub w ośrodku pomocy społecznej, albo też dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny. Bezrobocie najniższe w UE

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że w marcu 2021 r. bezrobocie zarejestrowane w Polsce sięgnęło 6,4 proc. W porównaniu do lutego był to spadek o 0,1 pkt proc. Według danych Eurostatu z kolei bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej UE i sięga 3,1 proc.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Usłyszycie tam relacje reporterów RMF FM, komentarze ekspertów, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a do tego dobra muzyka.
Opracowanie: