Jedna trzecia przedsiębiorców nie może znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Ten niedobór wciąż jest ogromnym problemem dla polskiej gospodarki - wynika z raportu firmy doradczej Manpower. Brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, operatorów produkcji i kierowców.

Chodzi przede wszystkim o pracowników z odpowiednimi uprawnieniami i przeszkoleniem. Braki wynikają m.in. z tego, że w ciągu ostatnich kilku lat szkolnictwo zawodowe praktycznie przestało istnieć. Młodzi ludzie wybierają technika, czy licea, żeby potem kontynuować naukę na studiach. 

Problemem jest także to, że Polacy, niechętnie zgadzają się na zmianę miejsca zamieszkania w związku z pracą. Można powiedzieć, że mamy szwaczki w Polsce. I tak jest np. w Łodzi, gdzie jest wiele osób z takimi kwalifikacjami. Ale już w przypadku Bolesławca takich konkretnych pracowników brakuje - wylicza Monika Jabłońska z analizującej rynek pracy firmy Manpower.

Jak podkreśla, często problemem jest również fakt, że pracodawcy nie chcą wystarczająco doceniać specjalistycznych umiejętności swoich pracowników. W zamian za zmianę miejsca zamieszkania nie są w stanie zaproponować np. wyższej pensji. 

(ug)