Są tematem - bywa, że złośliwych żartów - czasami mają opinię kobiet wścibskich i przemądrzałych. Ale nie brakuje i takich sugestii, że życie bez nich byłoby... zwyczajnie nudne. Dziś, 5 marca, obchodzimy ich święto - Dzień Teściowej. Dlaczego w ogóle go praktykujemy? O czym warto pamiętać? Co kupić i jakie życzenia złożyć? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym tekście.

Uwaga internautów skupia się dziś na jednym święcie - Dniu Teściowej! 5 marca to kolejna, wyjątkowa okazja do docenienia pań. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład wręczając kwiaty i składając życzenia lub kupując drobny upominek. 

Francuzi byli pierwsi

Dzień Teściowej, przypadający na 5 marca, obchodzimy już od przeszło 40 lat. Święto pojawiło się w kalendarzu jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. 

Pierwszy raz ten dzień świętowano we Francji. Był okazją do wyrażenia szacunku teściowej, czyli matce żony lub męża, za pomoc i wsparcie na przykład w opiece nad dziećmi. Pomysł szybko podchwyciły inne państwa. W języku angielskim Dzień Teściowej to Mother-in-law Day. 

W USA inaczej

Tradycja obchodzenia Dnia Teściowej kultywowana jest również w Stanach Zjednoczonych. Święto przypada w tym kraju jednak nie na 5 marca, a na 4. niedzielę października. Najczęściej w ten dzień wręcza się paniom kwiaty lub kartki z życzeniami. 

Przeczytaj: Jak przeżyć z teściami?

Co kupić z okazji Dnia Teściowej?

Większość teściowych przyzna, że w dzień ich święta nie tyle liczą się prezenty, a pamięć. Do szczerych życzeń warto jednak dołączyć choć drobny upominek. Poniżej lista naszych pomysłów na prezenty: 

  • bukiet kwiatów, 
  • biżuteria, 
  • kosmetyki, 
  • ubrania,
  • książka, 
  • dobrej jakości kawa lub herbata, 
  • słodycze.
  • bon do wykorzystania w ulubionym sklepie. 

Te pomysły na prezenty z okazji Dnia Teściowej to absolutne klasyki. 5 marca można postawić jednak na bardziej kreatywny, a często także dużo mniej kosztowny, prezent. Teściową można zabrać na przykład na spacer. Dobrym pomysłem będzie również upieczenie ciasta lub przygotowanie wspólnego posiłku. Można także zorganizować maraton filmowy i zaprosić na niego nie tylko teściową, ale także męża czy żonę. 

Mam prezent na Dzień Teściowej, a co z życzeniami?

Prezentowi muszą towarzyszyć również życzenia. Jeśli nie macie pomysłu, co powiedzieć teściowej, przedstawiamy kilka inspiracji: 

Przyjmij Kochana Teściowo te oto z serca płynące życzenia:
Dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu wiele,
niech Ci się spełni każde Twoje skryte marzenie! 


Każdej synowej życzę takiej teściowej jak Ty. Wszystkiego najlepszego w dniu Twego święta.


Droga Mamo,
Z okazji Dnia Teściowej pragnę złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia wielu chwil radości, aby każdy dzień był dla Ciebie przygodą i powodem do dumy.
Z całego serca życzy...


Droga Teściowo,
w dniu Twojego święta
życzę Ci dużo zdrowia, pomyślności,
uśmiechu na co dzień i optymizmu.