Polska w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Fernando Santos w porównaniu do meczu z Czechami dokonał czterech zmian. Za Matty'ego Casha, Krystiana Bielika, Sebastiana Szymańskiego i Michała Karbownika grają Bartosz Salamon, Jakub Kamiński, Nicola Zalewski i Karol Świderski.

Pierwsza połowa. Jedyny gol

Spotkanie lepiej zaczęli Biało-Czerwoni. Polacy próbowali kreować akcje ofensywne, ale nie przynosiły one skutków.

W 16. minucie podopieczni Fernando Santosa mieli rzut rożny. Salamon przegrał pojedynek główkowy z jednym z Albańczyków.

Z biegiem czasu spotkanie się jednak wyrównywało. W 20. minucie szansę mieli goście. Cikalleshi strzelał z dystansu, ale na posterunku był Szczęsny.

10 minut później swoją szansę miał Lewandowski, który przegrał jednak pojedynek biegowy z obrońcą Albanii.

W 41. minucie z dystansu uderzał Jakub Kamiński, piłka odbiła się jednak od słupka i wróciła w pole. Wtedy dopadł do niej Karol Świderski i otworzył wynik meczu.

W 44. minucie Elseid Hysaj faulował Nicolę Zalewskiego i Albańczyk został ukarany żółtą kartką. Był to pierwszy "kartonik" pokazany przez sędziego w tym spotkaniu.

Druga połowa. Niecelne strzały

W drugiej połowie podopieczni Santosa mogli więc grać spokojniej, choć wcale tak nie było. Albańczycy ruszyli do ataków i Szczęsny kilka razy ratował swój zespół. M.in. w 57. minucie, gdy w świetnym stylu obronił strzał Myrto Uzuniego.

Gospodarze najpoważniej zagrozili Albańczykom w 63. minucie. Po ładnej indywidualnej akcji Lewandowski przelobował bramkarza, ale piłkę zmierzającą do bramki wybili albańscy obrońcy.

W końcówce meczu polscy piłkarze kilka razy próbowali strzelać z dystansu, m.in. Lewandowski, ale te próby były niecelne. Natomiast w 88. minucie Albańczycy przeprowadzili najgroźniejszą akcję. Po stracie piłki przez Lewandowskiego przedostali się na pole karne, lecz płaski strzał Uzuniego był minimalnie niecelny.

Na trybunach rozległy się gwizdy, bo strata wygranej była bardzo realna.

Ostatecznie cel jednak został osiągnięty - biało-czerwoni odnieśli cenne zwycięstwo, które może okazać się bardzo ważne w kontekście walki o awans.

Polscy piłkarze. Statystyka

Robert Lewandowski w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy z Albanią w Warszawie (1:0) po raz 140. wystąpił w reprezentacji Polski i jest liderem rankingu wszech czasów

Występ numer 80. zaliczył Piotr Zieliński i tym samym zrównał się ze Zbigniewem Bońkiem. Wspólnie zajmują 13. lokatę w tym zestawieniu. Na 17. miejscu sklasyfikowani są z 72. spotkaniami w narodowych barwach Maciej Żurawski i bramkarz Wojciech Szczęsny, który w poniedziałek osiągnął tę liczbę.

Składy

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Salamon, Jan Bednarek, Jakub Kiwior - Jakub Kamiński, Przemysław Frankowski, Karol Linetty, Piotr Zieliński, Nicola Zalewski - Robert Lewandowski, Karol Świderski.

Rezerwowi: Łukasz Skorupski, Bartłomiej Drągowski - Tymoteusz Puchacz, Paweł Dawidowicz, Damian Szymański, Krystian Bielik, Ben Lederman, Sebastian Szymański, Michał Karbownik, Robert Gumny, Michał Skóraś, Krzysztof Piątek.

Albania: Thomas Strakosha - Iván Balliu, Marash Kumbulla, Enea Mihaj, Elseid Hysaj - Ylber Ramadani, Klaus Gjasula, Kristjan Asllani, Jasir Asani - Myrto Uzuni, Sokol Çikalleshi.

Rezerwowi: Etrit Berisha, Elhan Kastrati - Ermir Lenjani, Frédéric Veseli, Jon Mersinaj, Nedim Bajrami, Tauljant Sulejmanov, Qazim Laci, Andi Hadroj, Lindon Selahi, Anis Mehmeti, Amir Abrashi.