Dzisiejsze zamieszanie z Trybunałem Konstytucyjnym to działanie antypaństwowe, za które rządząca opcja polityczna ponosi wielką odpowiedzialność - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes TK. Gość Faktów RMF FM uważa, że to zamach na praworządność.

Andrzej Zoll: To już jest działanie, które świadczy o tym, że zaczynamy mieć do czynienia z pewnego rodzaju burzeniem instytucji, organów konstytucyjnych państwa.

Maciej Grzyb: To jest zamach?

Andrzej Zoll: Coś w tym sensie. Mamy do czynienia tutaj z działaniem, które ma zablokować funkcjonowanie konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Uniemożliwić mu spełnienie jego obowiązku zbadania, czy Sejm właściwie funkcjonuje, uchwalając taką ustawę czy inną. Teraz proszę sobie wyobrazić, że my możemy mieć taką sytuację w każdym sądzie. To jest zastraszenie każdego sędziego: „Uważaj, jeżeli nie będziesz orzekał, tak jak my chcemy, to my mamy Instytut Pamięci Narodowej, który coś na ciebie znajdzie zaraz”. To jest wyjątkowo niebezpieczna „zabawa”. Myśmy powinni sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że to jest działanie antypaństwowe, a odpowiedzialność za to ponosi rządząca opcja polityczna. Niszczy państwo polskie.

Maciej Grzyb: A nie jest to typowy kruczek prawny?

Andrzej Zoll: Można powiedzieć w ten sposób, że w sądzie rejonowym w jakimś prowincjonalnym mieście słaby adwokat będzie w sprawie o pyskówkę robił wszystko, by odroczyć rozpoznanie sprawy. Tego nie może robić organ konstytucyjny państwa, jakim jest Sejm.

Maciej Grzyb: Jaka przyszłość przed Trybunałem, jeżeli w tej chwili dochodzi do takich sytuacji?

Andrzej Zoll: Ja mam nadzieję, że jednak my wszyscy się zreflektujemy, zobaczymy co nam grozi i wyciągniemy z tego konsekwencje.

Maciej Grzyb: Ci sędziowie mogli współpracować z SB?

Andrzej Zoll: To nie jest pytanie do mnie.

Maciej Grzyb: A sędziowie przecież przechodzą lustrację.

Andrzej Zoll: Tak. Sędziowie wszyscy przeszli lustrację. Więc też z tego trzeba wyciągnąć wnioski.

Maciej Grzyb: Co się może zdarzyć dzisiaj?

Andrzej Zoll: Nie wiem. Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Chciałbym, żeby jednak doszło do rozpoznania sprawy i żeby Trybunał Konstytucyjny mógł wydać orzeczenie w warunkach, które zapewniają praworządne funkcjonowanie państwa. To co się dzisiaj robi, to jest naprawdę zamach na praworządność.

Maciej Grzyb: Zastraszanie sędziów?

Andrzej Zoll: Tak. Oczywiście. Tak to należy rozumieć.