Dalsze demonstracje na Ukrainie, relacje z procesu mieszkanki Hipolitowa oskarżonej o zabójstwo piątki swoich dzieci i sprawa tajnych więzień CIA w Polsce - tak w skrócie minął wtorek. Jeśli nie śledziliście informacji na bieżąco w ciągu dnia, mamy dla Was przegląd najważniejszych wydarzeń!

"Pacyfikacji na Majdanie nie zamieciemy pod dywan"

"Wierzę w demokrację na Ukrainie. Sprawa pacyfikacji na Majdanie nie będzie zamieciona pod dywan" - mówił dziś w rozmowie z wysłannikiem RMF FM mer Lwowa Andriy Sadovy. Samorządowiec, który oficjalnie potępił zachowanie milicji wobec protestujących na Placu Niepodległości. "Na Ukrainie musi dojść do okrągłego stołu - jak kiedyś w Polsce" - dodał. Całą rozmowę możecie przeczytać TU.

Azarow gra na dwa fronty

Premier Ukrainy stwierdził dziś natomiast, że jest gotowy do rozmów z demonstrantami. Mykoła Azarow w specjalnym oświadczeniu postawił jeden warunek: zakończenie blokady budynków rządowych. Szef ukraińskiego rządu zapowiedział również, że jutro ukraińskie delegacje rządowe udadzą się na rozmowy do Brukseli i Moskwy. Chcą zapewnić podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE na korzystnych dla Ukrainy warunkach i odnowić relacje handlowe z Rosją - oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow. Przeczytajcie dzisiejsze relacje!

Mieszkanka Hipolitowa zmienia zeznania

Wtorek to także kolejny dzień procesu mieszkanki Hipolitowa. Jedno dziecko utopił w stawie nieżyjący już mąż, troje zmarło po porodach i dopiero wtedy ich zwłoki zostały ukryte, kolejne urodziło się martwe - takie wyjaśnienia złożyła Beata Z. przed łomżyńskim sądem. Kobieta jest oskarżona o zabójstwo piątki swoich dzieci. Szczegóły przeczytacie TUTAJ.

Polski rząd milczy ws. wiezień CIA

Zanim nie zakończy się śledztwo prowadzone przez prokuraturę w Krakowie, nie potwierdzamy ani nie dementujemy informacji zawartych w skargach dotyczących domniemanego istnienia tajnych więzień CIA w Polsce - taką strategię przedstawił polski rząd, który na dzisiejszej rozprawie w Strasburgu zażądał odrzucenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka skarg przeciwko Polsce. Wnieśli je: jeden z byłych domniemanych szefów Al-Kajdy Abu Zubajda oraz podejrzany o atak na amerykański okręt wojenny USS Cole Abd Al-Rahim Al-Nashiri, którzy zarzucają Polsce wielokrotne złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Więcej znajdziecie TU.

Gimnazjaliści coraz lepsi!

Dziś okazało się również, że polscy uczniowie osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. Potwierdzają to Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów PISA. Okazuje się, że wyniki gimnazjalistów poprawiły się we wszystkich trzech obszarach, które badano. Mają oni więcej umiejętności matematycznych, lepiej rozumieją nauki przyrodnicze. Poprawiła się także ich zdolność czytania i interpretacji. Szczegółowe dane znajdziecie TUTAJ.

Zaoferował rekordową łapówkę

Dość nietypowa informacja napłynęła z kolei z Rybnika. Kierowca traktora zaoferował policjantom rekordową łapówkę w wysokości 20 tysięcy złotych. 29-latek był pijany. Grozi mu teraz nawet osiem lat więzienia. Więcej o sprawie znajdziecie TU.

Rebelianci porwali zakonnice

Z Syrii natomiast nadeszła niepokojąca wiadomość o porwaniu zakonnic. Rebelianci walczący z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada porwali 12 prawosławnych sióstr z zamieszkanej głównie przez chrześcijan miejscowości Malula, koło Damaszku. Wywieźli je do miasta kontrolowanego przez rebeliantów - podała agencja AP. Ich los jest na razie nieznany. Więcej informacji TU.

Podolski wraca do gry

A ze świata sportu - gwiazdor Arsenalu Londyn Lukas Podolski wraca do treningów po trzymiesięcznej przerwie. Urodzony w Polsce piłkarz leczył kontuzję mięśnia lewego uda. Szczegóły TUTAJ.

Zmarł uczestnik czterech mundiali

W Sao Paulo, dzień przed 71. urodzinami, zmarł Pedro Virgilio Rocha. Były piłkarz reprezentacji Urugwaju to uczestnik czterech mundiali. W drużynie narodowej zdobył 17 goli. Przeczytajcie WIĘCEJ.

Najbardziej przerażająca reklama w historii?

Na koniec mamy dla Was coś, co podniesie Wam ciśnienie. Japońska firma produkująca opony stworzyła jeden z najbardziej przerażających spotów telewizyjnych w historii. Zobaczcie!