“Nie pojadę w sobotę na marsz lewicy przeciwko przemocy do Białegostoku, mam już zaplanowane inne aktywności” – mówi w Rozmowie w samo południe w RMF FM Jakub Stefaniak. “Myślę, że mogą się tam pojawić przedstawiciele PSL. To jest ich indywidualna decyzja” – dodaje rzecznik ludowców. Gość Marcina Zaborskiego podkreśla, że według niego marsz równości w Białymstoku miał prawo przejść, bez względu na to, czy się to komuś podoba, czy nie.

Wypowiedź ministra dyskwalifikuje go jako członka rządu - mówił polityk PSL o słowach szefa resortu edukacji narodowej. Dariusz Piontkowski mówił o białostockim marszu równości w telewizji TVN24:Warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane. To powoduje zamieszki, może powodować zagrożenie zdrowia wielu przygodnych obywateli i trzeba się poważnie zastanowić, w jaki sposób rozwiązać ten problem". To nie jest kwestia marszu równości - zaznaczył Stefaniak. Mówimy o przestrzeganiu prawa i to jest właśnie kwestia wypowiedzi, która nawołuje do nieprzestrzegania prawa - tłumaczył gość Marcina Zaborskiego

PSL i związki partnerskie

Czy posłowie PSL w nowym sejmie mogą zagłosować za wprowadzeniem związków partnerskich w Polsce? - pytał Marcin Zaborski polityka ludowców. W PSL nie ma, nie było i nie będzie dyscypliny światopoglądowej - deklarował Stefaniak. Musiałby pan każdego (polityka PSL - przyp. red.) z osobna zapytać. Ja bym zagłosował za taką ustawą, bo uważam że sprawy związane z dziedziczeniem i dostępem do dokumentacji medycznej są ważne i trzeba je zalegalizować - zadeklarował. Mam wrażenie, że są takie projekty ustaw, których nazwa przeszkadza. Sama nazwa ustawy o związkach partnerskich powoduje, że budzi w jakimś sensie kontrowersje - dodał.

PSL, Kukiz i ... “wow"

Godzi się pan na wspólne listy PSL z Kukiz’15?- dopytywał się Marcin Zaborski. Myślę, że tak, jeżeli okaże się, że to będą osoby, które popierają te same wartości - mówił w Rozmowie w samo południe w RMF FM rzecznik PSL. Dodał z nadzieją: “ jeśli są dwie formacje, które mówiąc kolokwialnie dają sobie po mordach i oni są w stanie dla dobra pewnych wartości się porozumieć, to ‘wow’...".

500 plus z progiem dochodowym

Marcin Zaborski pytał też o próg dochodowy dla 500 plus. Zacytował klubowego kolegę naszego rozmówcy Jacka Protasiewicza, który zaproponował na naszej antenie 10 tysięcy progu dochodowego dla tego świadczenia socjalnego. To pomysł do zaakceptowania - mówił Stefaniak. Nie wiem, czy ten próg nie powinien być wyższy. Jeżeli słyszę o tym, że są osoby, które zarabiają 30 tysięcy i mają 4 dzieci i biorą 500 plus tylko po to, żeby kupić sobie nową torebkę, to takie osoby są niekoniecznie potrzebujące, a nie ma 500 plus dla samotnych matek - zauważył rzecznik PSL.

Nowi senatorowie PSL?

Nie wiadomo, czy nie będziemy mieli jeszcze w tej kadencji więcej senatorów - powiedział tajemniczo na koniec Rozmowy w samo południe w RMF FM rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Opracowanie: