„Zgoda jest nam dziś bardzo potrzebna” – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF24 Barbara Oliwiecka. Posłanka Trzeciej Drogi była pytana przez Tomasza Weryńskiego o to, czy kwestia aborcji złamie koalicję rządzącą. „Myślę, że to kluczowe, żeby przeszły cztery projekty” – przyznała polityk, odnosząc się do najbliższych prac Sejmu. Dodała, że będzie głosować „za liberalizacją do 12. tygodnia”.

Posłanka Trzeciej Drogi powiedziała w Radiu RMF24, że kwestia aborcji jest bardzo ważna dla koalicji rządzącej.

Jako koalicja 15 października umawialiśmy się konkretnie (...) pierwszy krok - odwrócić skutki haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - stwierdziła Oliwiecka. Dodała, że jest to zapisane w umowie pomiędzy rządzącymi.

Co do dalszych kroków nie ma jednomyślności. W klubie Polska 2050 mamy podzielone zdania - przyznała posłanka. Ja zagłosuję za liberalizacją do 12. tygodnia (...) zagłosuję też za referendum - podsumowała.

Komisja ds. aborcji

W środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że jest możliwe, aby w piątek Sejm powołał nadzwyczajną komisję ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji. Marszałek poinformował, że Prezydium Sejmu na jego wniosek zdecydowało, że komisja będzie liczyła 27 członków. Zgodnie z zasadą wyznaczania parytetów PiS będzie miało 11. członków komisji, KO - 9., PL2050-TD - 2., PSL-TD - 2., Lewica - 2., a Konfederacja 1.

Barbara Oliwiecka powiedziała w RMF24, że Polskę 2050 będą reprezentowały Ewa Szymanowska i Żaneta Cwalina-Śliwowska. To dobra reprezentacja - zapewniła polityk. Jak będzie możliwość, to będę uczestniczyć w rozmowach. Na pewno nie odpuszczam tego tematu - dodała. Oliwiecka była początkowo typowana jako członek komisji.

Liczę na to, że faktycznie w takiej innej atmosferze niż Twitter, niż korytarze sejmowe, uda się porozmawiać i w pierwszym kroku wybrać i ustalić wspólne rzeczy. Ten obszar, gdzie możemy zmienić prawo - powiedziała Tomaszowi Weryńskiemu, który pytał, jakie będzie główne zadanie komisji.

Ważne jest dla mnie także, żeby ta komisja miała jednak określone jakieś ramy czasowe, w których przedstawia program, projekt ustawy, jeśli się uda taki stworzyć. Żeby nie robić z tej komisji i z tej sprawy paliwa politycznego na wybory do europarlamentu, ale by merytorycznie spróbować zakreślić tę wspólną część, w której możemy pomóc kobietom - dodała.

Sprawa budzi duże emocje

Gość Radia RMF24 była pytana również o kontrowersyjne zachowanie Anny Marii Żukowskiej, która w nieparlamentarnych słowach zwróciła się do Szymona Hołowni po jego stwierdzeniu, że w kwestii aborcji "potrzeba spokoju".

To było skandaliczne zachowanie, które nie sprzyja budowaniu dialogu - powiedziała Oliwiecka. Ludzie odrzucają skrajne narracje, z jednej i drugiej strony - dodała.

Posłanka podkreślała, że w takim duchu, bez eskalowania emocji, powinni pracować politycy.

Kluczowe skuteczne rozwiązanie problemu i liberalizacja prawa aborcyjnego - zakończyła.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: