"24 kwietnia skorzystam z okazji, żeby zapisać się na szczepienie i jeżeli będzie to AstraZeneka, to ja nie mam z tym żadnego problemu" - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej Rozmowie RMF FM. Szef resortu zdrowia pytany był również o kwestię rzekomych szczepień preparatem Johnson & Johnson w Rzeszowie. "Po pojawieniu się tej informacji NFZ będzie ją weryfikował, bo taka działalność byłaby przestępstwem" - komentował.


24 kwietnia skorzystam z okazji, żeby zapisać się na szczepienie i jeżeli będzie to AstraZeneka, to ja nie mam z tym żadnego problemu - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej Rozmowie RMF FM. Jak dodał, cały czas rozmawia z instytucjami odpowiedzialnymi za wprowadzanie leków i produktów leczniczych, a te potwierdzają bezpieczeństwo szczepienia preparatem firmy AstraZeneka.

Również  komunikaty EMY potwierdzają bezpieczeństwo szczepienia AstraZeneką - przypominał szef resortu zdrowia.

Niedzielski komentuje szczepienia w Rzeszowie preparatem J&J

W mediach pojawiła się informacja, że w Rzeszowie pacjenci są szczepieni preparatem Johnson & Johnson, mimo że oficjalnie do Polski ma on trafić dopiero w przyszłym tygodniu. Prezes zarządu Centrum Medycznego Medyk Stanisław Mazur wyjawił, że dzieje się to poza wiedzą polskiego rządu.

Inne szczepienia mogłyby być dopuszczone w ramach badań klinicznych, które prowadzi nie rząd, a producenci. Ale w tej chwili nie ma takiej sytuacji - zapewnia Adam Niedzielski. Jak tłumaczył w Porannej rozmowie w RMF FM, ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, ani firma J&J nie potwierdzają, żeby szczepienia w ramach badań klinicznych miały się odbywać w Polsce. Dopiero jest wniosek taki złożony. To oznaczałoby, że to szczepienie wtedy odbywałoby się poza protokołem, czyli nielegalnie - przekonuje i dodaje, że tuż po ujawnieniu tej informacji NFZ zarządziło kontrolę w tej sprawie.

Taka działalność byłaby sprowadzeniem niebezpieczeństwo na pacjentów - mówił Niedzielski i, jak dodał - będzie zawiadomienie do prokuratury, jeżeli okaże się, że doszło do przestępstwa. 

O maturach: Będziemy robić wszystko, żeby odbyły się w normalnych terminach

Robert Mazurek na antenie RMF FM pytał swojego gościa o konieczność ponownych szczepień na jesień. To jest ogromny problem i wyzwanie, co będzie się działo dalej. Ja nie chcę przedstawić czarnowidztwa, ale nowe mutacje mogą się pojawiać wcześniej niż na jesień - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że brytyjska mutacja znacząco przyspieszyła rozwój pandemii. Przyznał też, że kolejne mutacje mogą być równie niebezpieczne.

Szef resortu zdrowia dopytywany był również o decyzję ws. matur. Czy odbędą się w tym roku w przewidywanych majowych terminach? Będziemy robić wszystko, żeby egzaminy odbyły się w normalnych terminach i normalnej formie - zadeklarował Adam Niedzielski.

Cytat

Przeciągnę tą decyzję na przyszły tydzień, bo chcemy zobaczyć, jak będzie wyglądała ta sytuacja poświąteczna, bo wtedy będziemy widzieli czy jest jakieś zwiększenie liczby zachorowań związane z mobilnością czy przemieszczaniem się w czasie świąt i wtedy będziemy też na ten temat się wypowiadali.
podkreślił.

Jak dodał: "Naszym priorytetem w przywracaniu normalności  jest właśnie edukacja".

Niedzielski o regionalnym zdejmowaniu obostrzeń

Robert Mazurek w Porannej Rozmowie RMF FM pytał ministra zdrowia o to jak obowiązujące obostrzenia będą znoszone. "Czy stanie się to regionami, czy ogólnokrajowo?" - dopytywał prowadzący.

Mamy sytuację gdzie w kraju jest bardzo zróżnicowany poziom zachorowań.  Teraz głównym wyznacznikiem podejmowanych decyzji jest sytuacja w szpitalach i dostępność respiratorów. To jest główny element, który różnicuje regiony - tłumaczył Adam Niedzielski.  

Mamy regiony, które same sobie nie radzą i pomagają im sąsiednie województwa. W tej sytuacji to jest przesłanka do tego, by regionalizować znoszenie obostrzeń. Widać to po województwie warmińsko-mazurskim, które było z pierwszej kolejności obejmowane obostrzeniami. Teraz ma sytuację zdecydowanie najlepszą - zaznaczył. 

Niedzielski: Dziś około 700 zgonów

Robert Mazurek pytał także ministra zdrowia o nielegalnie działające w czasie pandemii punkty usługowe, takie jak salony fryzjerskie. Coraz więcej miejsc oferuje swoje usługi mimo zakazów - zauważał prowadzący.

Zawsze jestem pod wrażeniem pewnej beztroski i tego jak tak można w sytuacji, w której wczorajsza liczba zgonów wynosiła ponad 900 osób, dziś na pewno w okolicach 700. Oznacza to, że w takiej sytuacji branie odpowiedzialności za  możliwość zakażenia kogoś jest absolutnie nieodpowiedzialne (...) to jest ryzykowanie czyimś zdrowiem i życiem.

Niedzielski: Do końca czerwca zaszczepieni wszyscy chętni

Czy nie wycofuje się pan ze swoich słów, że do końca sierpnia wszyscy chętni Polacy zostaną zaszczepieni? - pytał prowadzący Poranną Rozmowę w RMF FM Robert Mazurek. 

Cytat

Tak, ja tą prognozę mówiłem w styczniu i podtrzymuję - odpowiadał minister zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że wszystkich chętnych będziemy w stanie zaszczepić do końca drugiego kwartału. To będzie 20 milionów szczepień.
dodawał Adam Niedzielski.

Wesela i komunie wrócą? Niedzielski: Maj daje lepszą perspektywę

 Słuchacze RMF FM w mejlach nadsyłanych do redakcji pytali o to, co z komuniami, oraz czy będą mogli niebawem organizować wesela. "Co by Pan im doradził?" - dopytywał Robert Mazurek.

Jeżeli myślimy o perspektywie miesięcznej, czyli majowej, to jeżeli by się utrzymały trendy spadku zachorowań i jednoczesne poprawienie sytuacji w szpitalach, to myślę, że maj daje lepszą perspektywę - odpowiedział Adam Niedzielski. Jak mówił, jest na to nadzieja również dzięki Narodowemu Programowi Szczepień. Równolegle prowadzimy szczepienia (...) To wszystko są elementy, które będą działały na korzyść odmrażania  - odpowiadał minister zdrowia w RMF FM. 

Wkrótce cała treść rozmowy.