"Bardzo żałuję, że ten wniosek nie został poparty przez naszych partnerów, ale cieszę się, że się w ogóle pojawił i że to wybrzmiało, że takie prowadzenie obrad jak w przypadku marszałka Bosaka nie powinno mieć miejsca" - mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM posłanka partii Razem Dorota Olko, odpowiadając na pytanie, czy głosowanie w sprawie odwołania Krzysztofa Bosaka z funkcji marszałka Sejmu, poróżni posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY MARKA TEJCHMANA Z  DOROTĄ OLKO 

Marek Tejchman przypomniał, że koalicyjni partnerzy nie poparli wniosku dlatego, że jak mówił Marcin Bosacki na antenie RMF FM, Lewica nie uzgodniła tego z nikim. 

"Rozmawiamy z partnerami, szczególnie te osoby, które są w rządzie, kwestia wniosku o odwołanie marszałka Bosaka nie wydawała nam się kontrowersyjna, bo to było tuż po tej sytuacji z posłem Braunem, która narusza powagę Sejmu i psuje wizerunek międzynarodowy" - odpowiedziała posłanka partii Razem. 

Marek Tejchman dopytywał swojego gościa, czy nie narusza powagi Sejmu sytuacja, w której główna partia opozycyjna nie może sama decydować o tym, kto jest jej przedstawicielem w prezydium. 

"To miejsce na przedstawiciela PiS cały czas czeka w prezydium Sejmu - o tym, że nie może być to Elżbieta Witek, zdecydowali posłowie i posłanki w głosowaniu, to jest uprawnienie posłów i posłanek, że głosują o konkretnej propozycji, więc nie mówimy, kto to ma być, jeśli kandydatura pani Witek została odrzucona, to byłoby poważnym zgłosić kogoś innego" - odpowiadała Dorota Olko. 

Mieszkanie na start

Podczas Popołudniowej rozmowy w RMF FM pojawił się też temat mieszkalnictwa. Marek Tejchman zapytał, czy Lewica będzie blokować program "Mieszkanie na start"

"Mogę mówić w imieniu partii Razem, ale zdaje się, że zdanie całej Lewicy jest podobne. Jeśli chodzi o kredyty zero procent, to nie jest rozwiązanie, które jest mniej dobre niż to co proponujemy czyli budowa mieszkań komunalnych - to jest rozwiązanie po prostu szkodliwie. Mamy doświadczenie w tej kwestii, program Prawa i Sprawiedliwości "Bezpieczny kredyt dwa procent" pokazał jak poszybowały ceny mieszkań w górę" - tłumaczyła na antenie RMF FM Dorota Olko, gość Popołudniowej rozmowy. 

Olko: Jestem za podatkiem katastralnym

 "Jeśli o mnie chodzi, to jestem zwolenniczką podatku katastralnego. Nie mam sprecyzowanego zdania, od którego mieszkania, czy od trzeciego, czy od czwartego" - mówiła Doroto Olko w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. 

Ile powinien wynosić taki podatek? Posłanka Lewicy Razem nie ma sprecyzowanej odpowiedzi. "Tutaj to jest kwestia do dyskusji z udziałem ekspertów, ale myślę, że to jest rozwiązanie, które skończyłoby też z tą patologiczną sytuacją, że mieszkanie jest traktowane jako inwestycja, jest elementem spekulacji" - mówiła Olko.

Wspólny start z Koalicją Obywatelską w wyborach samorządowych

Marek Tejchman zapytał też o to, czy partia Razem dopuszcza wspólny start z Koalicją Obywatelską w wyborach samorządowych. 

"W kwestii sejmików dopuszczałabym taki wariant" - mówiła Olko. "Nie jest to moja lista marzeń. Wolelibyśmy na pewno koalicję lewicową, taką, w jakiej startowaliśmy w wyborach parlamentarnych" - dodała wiceprzewodnicząca klubu Lewicy.

 "My mamy też świadomość, że przy startach sejmikowych są potrzebne starty większe, koalicyjne, ponieważ w ogóle w wyborach samorządowych mamy problem z dosyć wysokimi progami naturalnymi. Więc wydaje mi się, że przy sejmikach jest to do rozważenia" - mówiła Olko

Opracowanie: