„Tutaj sekwencja wydarzeń jest istotna. Musieliśmy sobie poradzić z pandemią i dodatkowo to się nałożyło z wyborami na prezydenta – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Marcin Ociepa pytany przez Marcina Zaborskiego o to, kogo można uznać za winnego tego, że wybory nie odbędą się w najbliższą niedzielę. Nie doszło do konsensusu wobec obstrukcji opozycji – dodał. Pierwszą inicjatywą sensowną, zgodną z prawem była zmiana konstytucji. Ten pomysł odrzuciła opozycja”.

Marcin Zaborski przypomniał, że podczas Porannej rozmowy wicepremier Sasin mówił o tym, że to PKW uznała, że nie jest w stanie przygotować wyborów. Jak zauważył gospodarz rozmowy - to jedna z tarcz antykryzysowych pozbawiła PKW możliwości do przygotowywania wyborów. Podjęliśmy wysiłek legislacyjny po to, żeby zrobić wybory korespondencyjnie - wyjaśnił Marcin Ociepa.  W aktach prawnych dokonaliśmy takich wyłączeń, bo był to logiczny ciąg zdarzeń, które miały doprowadzić do wyborów korespondencyjnych.

Wobec obstrukcji opozycji procedowaliśmy ustawę o wyborach korespondencyjnych. W logice przygotowań do korespondencyjnych wyborów wyłączyliśmy PKW z tych przygotowań - mówił Ociepa w odpowiedzi na zarzut, że rządzący sami pozbawili PKW możliwości przygotowywania wyborów.

Marcin Ociepa o nowym terminie wyborów: Termin czerwcowy jest możliwy. Wszystko zależy od Sądu Najwyższego

Negocjując z Jarosławem Kaczyńskim ustaliliśmy, że wybory muszą się odbyć najszybciej, jak to jest możliwe. Termin czerwcowy jest możliwy. Wszystko zależy od Sądu Najwyższego - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Marcin Ociepa.

Jak dodał, ilość kandydatów i to, czy będą mogli pojawić się nowi jest przedmiotem analiz prawnych. My się zgodziliśmy co do tego, że zostanie wybrana nowa data wyborów - komentował.

Ociepa: Wybory nie zostały odwołane. One się po prostu nie odbędą

Proszę pamiętać, że wybory nie zostały odwołane, bo nikt nie ma takiej możliwości, żeby wybory odwołać. One się po prostu nie odbędą i w tym sensie zostanie stwierdzona ich nieważność - powiedział Marcin Ociepa w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM.

Wiceminister obrony i poseł Porozumienia odpowiedział też na pytanie, czy Poczta Polska dostanie więcej czasu na rozesłanie pakietów wyborczych. Przygotujemy takie zapisy, które będą odpowiedzią na stanowisko Poczty Polskiej w tym zakresie. To Poczta Polska nam mówi, ile czasu na to potrzebuje i my kroimy pod to przepisy - mówił Ociepa. Jesteśmy w takiej sytuacji, że pan mnie przepytuje z ustawy, która została przyjęta przez Sejm. Ale jednocześnie my z góry mówimy, że jej przyjęcie było swego rodzaju kompromisem, którego elementem jest deklaracja, że my przyjmiemy natychmiast, już w przyszłym tygodniu jej nowelizację - powiedział poseł Porozumienia.

Marcin Zaborski zapytał swojego gościa też o to, czy poprze wyrzucenie z partii jej wiceprezesa Zbigniewa Gryglasa. Poczekam na dyskusję na prezydium, natomiast do tego potrzebny jest prawdopodobnie jeszcze sąd koleżeński naszej partii i rzeczywiście będziemy się tym zajmować - odpowiedział Ociepa. Wiceminister obrony potwierdził też, że słyszał od polityków Porozumienia o próbach namawiania przez Gryglasa polityków partii do opuszczenia ugrupowania Jarosława Gowina i  zasilenia szeregów Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceminister obrony stwierdził też, że jest pewny, że Jarosław Kaczyński dotrzyma umowy, którą zawarł z Jarosławem Gowinem. Mamy raczej pozytywne doświadczenia współpracy z Prawem i Sprawiedliwością w tym zakresie. I wszelkie próby wbicia między nas klina nie kończyły się powodzeniem. I wierzę, że i tym razem tak się nie stanie - powiedział Ociepa.