Niemcy będą się z nas śmiać - straszy opozycja na wieść o opóźnieniach inwestycji ważnych dla Euro 2012. Chińczycy nie chcą budować kluczowej autostrady, stadiony mają opóźnienia, na Narodowym kłopotem są schody, budowa II linii metra w Warszawie dopiero się rozkręca. A co z piłkarzami?

Jeśli spojrzeć na kluby, w których grają jest nieźle. Piszczek, Błaszyczykowski i Lewandowski - mistrzowie Niemiec z Borussi powinni być liderami zespołu (szczególnie akcje prawym skrzydłem Piszczek-Błaszczykowski mogą być ważnym elementem taktyki). Obraniak - mistrz Francji, strzelał w tym sezonie ważne bramki. Wojciech Szczęsny ma papiery na wielkie granie - już jest numerem 1 w Arsenalu. Dudka ważnymi golami uratował od spadku Auxerre, jest młody, perspektywiczny Matuszczyk, ładnie rozwija się Adrian Mierzejewski. Jest kłopot z obroną - tu nie ma takich zawodników jak Kłos, Wałdoch, Hajto, Zieliński, którzy w latach 90-tych zapewniali spokój z obsadą środka defensywy. Styl? Tu także jest problem, ale kiedy Polska właściwie miała jakiś porywający styl gry?

Kiedy wygrywała na potęgę mecz za meczem? Ta era dawno się skończyła. Nie jesteśmy Barceloną Guardioli - będziemy przegrywali. Warto jednak dodać, że kadra Smudy przegrała 5 meczów z 18 (nie wliczam turnieju w Tajlandii) - zatem narzekanie pod tytułem ,,kiedy wreszcie nie przegramy" jest troszkę na wyrost. Można krytykować nieporadność, błędy w defensywie, nieskuteczność, ale umiar też jest wskazany. Warto dać tej drużynie spokój. Franciszka Smudę rozliczmy po Euro, bo właśnie ten turniej jest jego zadaniem. Jednym z największych kłopotów jest atmosfera wokół tego zespołu. Małe zainteresowanie kibiców, którzy na internetowych forach piszą o ,,piłkarzykach, ,,kopaczach" etc. Tymczasem to właśnie oni powinni trzymać kciuki za zespół. Nie ma sensu rok przed imprezą skreślać tych chłopaków i trenera. Dajmy im pracować.

Tyle o sporcie, jest jeszcze polityczny i infrastrukturalny aspekt Euro. Jednak myślę, że przez rok będzie trudniej dokończyć autostradę niż stworzyć z naszych piłkarzy porządny zespół.