Nie będzie wielkiego wietrzenia muzealnych magazynów. Minister kultury Bogdan Zdrojewski wstrzymał do przyszłego roku pracę nad kontrowersyjną ustawą, która miała ułatwić sprzedaż części dzieł sztuki zalegajacych od lat w muzealnych magazynach.

O nowe przepisy umożliwiające sprzedaż eksponatów zalegających w magazynach upominało się część muzealników argumentując, że za pieniądze z wyprzedaży dzieł sztuki z magazynów można kupić bardziej cenne eksponaty. Minister Kultury Bogdan Zdrojewski miał jednak obawy, że wyprzedaż dzieł sztuki z magazynów posłuży do łatania muzealnych budżetów.

Posłuchaj obaw ministra Zdrojewskiego

Po drugie zdaniem ministra kultury już obecne prawo daje możliwość wietrzenia muzealnych magazynów, ale nie poprzez sprzedaż a np. oddawania obrazów w depozyt - wieszanie ich w urzędach czy ambasadach..

Trzeba być ostrożnym, gdy chodzi o dzieła sztuki

Lepiej pokazywać niż sprzedawać mówi min. kultury

Wstrzymanie prac nad ustawą popiera Katarzyna Murawska wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak mówi sprzedaż dzieł sztuki - nawet tych z magazynów - to wielkie ryzyko. Dzieło sztuki dziś niedoceniane za 20-50 lat może okazać się bezcenne.

Katarzyna Murawska z Muzeum Narodowego o deakcesji dzieł sztuki

Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie o cenie dzieła sztuki

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą 800 tysięcy eksponatów. Zaledwie kilkanaście procent jest pokazywanych.