Marco van Basten, legenda holenderskiej piłki nożnej, a teraz trener AZ Alkmaar, ma problemy ze zdrowiem. Przyczyną palpitacji serca, na które się uskarża, jest stres. Klubowy lekarz przedłużył mu zwolnienie do połowy września.

49-letni van Basten jest nieobecny w klubie od sobotniego meczu z Dordrecht, który jego drużyna wygrała 3:1. Dyrektor AZ Alkmaar Earnest Stewart powiedział, że szkoleniowiec potrzebuje więcej czasu na powrót do zdrowia. Klubowe oświadczenie nie określa jednak dokładnie, na co cierpi szkoleniowiec, a media spekulują o kłopotach z sercem.

Dwutygodniowa przerwa oznacza, że Holendra zabraknie na ławce trenerskiej AZ Alkmaar podczas towarzyskiego meczu z belgijskim Mechelen oraz ligowego z jego byłym pracodawcą - Heerenveen.

Van Basten był czołowym napastnikiem świata przełomu lat 80. i 90. Wychowanek Ajaxu Amsterdam w macierzystym klubie zagrał 133 razy i zdobył 128 bramek. Później przeniósł się do AC Milan, gdzie w 147 występach zaliczył 90 trafień. To także 58-krotny reprezentant Holandii. W kadrze strzelił 24 bramki. Aż trzykrotnie zdobył "Złotą Piłkę", nagrodę magazynu "France Football" dla najlepszego piłkarza grającego na kontynencie europejskim.