Wojciech Wojdak wywalczył w Budapeszcie srebrny medal pływackich MŚ na dystansie 800 m stylem dowolnym! Triumfował Włoch Gabriele Detti, a brąz zdobył jego rodak Gregorio Paltrinieri.

Wojciech Wojdak wywalczył złoty medal MŚ na dystansie 800 m stylem dowolnym /TAMAS KOVACS /PAP/EPA

21-letni Polak uzyskał czas 7.41,73, którym poprawił przy okazji własny rekord Polski: ten dotychczasowy był gorszy od aktualnego aż o 4,17 s.

Zwycięzca Gabriele Detti miał czas 7.40,77, a trzeci Gregorio Paltrinieri - 7.42,44.

Medal Wojciecha Wojdaka jest pierwszym dla Polski na budapeszteńskich mistrzostwach, a ponadto 23. w historii startów biało-czerwonych w MŚ.

Po 700 m stawce przewodził Wojdak. Detti doskonale popłynął ostatnie 100 m

Dwa lata temu w Kazaniu 19-letni wówczas Wojdak zajął na tym dystansie szóste miejsce. We wtorkowych eliminacjach w Budapeszcie uzyskał drugi rezultat, ale mimo to wciąż nie był wymieniany w ścisłym gronie faworytów. Co innego Detti i Paltrinieri: oni już od kilku lat osiągają wielkie sukcesy. Groźny miał być również broniący tytułu Chińczyk Yang Sun.

To właśnie ta czwórka od początku nadawała ton medalowej rywalizacji. Na dwóch środkowych torach niemal równo płynęli Wojdak i Paltrinieri. W drugiej części dystansu Sun zaczął słabnąć i wkrótce stało się jasne, że to Polak i Włosi rozdzielą między sobą medale.

Detti triumfował dzięki świetnym ostatnim stu metrom: po siedmiuset bowiem był dopiero trzeci ze stratą 0,81 s do prowadzącego wówczas Wojdaka. Czas, który ostatecznie uzyskał Włoch, jest nowym rekordem Europy.

Jeszcze jedna szansa na medal

W Budapeszcie 21-letniego zawodnika BOSiR-u Brzesko czeka jeszcze rywalizacja na 1500 m kraulem: eliminacje zaplanowano na sobotę, a finał odbędzie się dzień później. W grudniu minionego roku w kanadyjskim Windsorze Wojdak wywalczył w tej konkurencji brązowy medal MŚ na krótkim basenie.