Francuz Sylvain Chavanel z grupy Quick Step wygrał po samotnym finiszu w miejscowości Les Rousses w górach Jury siódmy etap wyścigu Tour de France. Równocześnie odzyskał żółtą koszulkę lidera.

Po raz pierwszy założył ją zwyciężając na drugim etapie prowadzącym do Spa. W pierwszym górskim odcinku tegorocznej "Wielkiej Pętli" o 57 sekund wyprzedził Hiszpana Rafaela Vallsa z Footonu i o minutę 27 sekund jego rodaka Juana Manuela Garate z Rabobanku.

Pierwsza duża grupa, w której przyjechali wszyscy faworyci wyścigu na czele z Albertem Contadorem, straciła do zwycięzcy prawie dwie minuty. Znacznie więcej, ponad 14 minut, stracił dotychczasowy przodownik Szwajcar Fabian Cancellara, który przeżywał kryzys za półmetkiem, a zupełnie opadł z sił na ostatnim podjeździe do mety.

Na tym właśnie podjeździe zaatakował Chavanel, który dogonił swojego kolegę z ekipy, uciekającego niemal od startu Jerome'a Pineau, a następnie samotnie pomknął do mety.

To trzecie zwycięstwo etapowe w Tour de France w karierze Chavanela, drugie w tegorocznej edycji. Wcześniej triumfował na mecie drugiego odcinka w belgijskim kurorcie Spa i również wywalczył trykot lidera, ale stracił go następnego dnia po serii defektów na kostce brukowej w drodze do Arenbergu.

Zrewanżowałem się, mam satysfakcję. Odzyskałem żółtą koszulkę, którą straciłem wskutek kłopotów technicznych. Dziś miałem nogi jak z ognia i powiedziałem sobie: "dam radę". Takie górki, po trzy-cztery procent (kąt nachylenia), bardzo mi odpowiadają - powiedział Chavanel.

Faworyci wyścigu oszczędzali siły przed pierwszym etapem w Alpach. Jutro odcinek Bois d'Amont - Morzine-Avoriaz (189 km), z finałowym, blisko 14-kilometrowym podjazdem na wysokość 1796 m npm.

W klasyfikacji generalnej Chavanel wyprzedza Australijczyka Cadela Evansa z BMC (1.25 min), Kanadyjczyka Rydera Hesjedala z Garminu (1.32), Luksemburczyka Andy'ego Schlecka z Saxo Banku (1.55) i Kazacha Aleksandra Winokurowa z Astany (2.17).

Wyniki 7. etapu, Tournus - Les Rousses (165,5 km):

Miejsce Zawodnik Czas
1. Sylvain Chavanel (Francja/Quick Step) 4:22.52
2. Rafael Valls (Hiszpania/Footen-Servetto) + 57 s
3. Juan Manuel Garate (Hiszpania/Rabobank) + 1.27
4. Thomas Voeckler (Francja/Bouygues Telecom) + 1.40
5. Mathieu Perget (Francja/Quick Step) ten sam czas
6. Daniel Moreno (Hiszpania/Omega Pharma-Lotto) ten sam czas
7. Pierrick Fedrigo (Francja/Bouygues Telecom) + 1.47
8. Ryder Hesjedal (Kanada/Garmin-Transitions) ten sam czas
9. Ruben Plaza (Hiszpania/Caisse d'Epargne) ten sam czas
10. Eros Capecchi (Włochy/Footen-Servetto) ten sam czas
..
68. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) + 10.02

Klasyfikacja generalna:

Miejsce Zawodnik Czas
1. Sylvain Chavanel (Francja/Quick Step) 33:01.23
2. Cadel Evans (Australia/BMC) + 1.25
3. Ryder Hesjedal (Kanada/Garmin-Transitions) + 1.32
4. Andy Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) + 1.55
5. Aleksander Winokurow (Kazachstan/Astana) + 2.17
6. Alberto Contador (Hiszpania/Astana) + 2.26
7. Jurgen van den Broeck (Belgia/Omega Pharma-Lotto) + 2.28
8. Nicolas Roche (Irlandia/Ag2r) ten sam czas
9. Johan van Summeren (Belgia/Garmin-Transitions) + 2.33
10. Denis Mienszow (Rosja/Rabobank) + 2.35
..
120. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) + 29.11