Mecz w Bazylei pomiędzy reprezentacjami Szwajcarii i Czech zainauguruje 13. piłkarskie mistrzostwa Europy. Turniej, który organizują wspólnie Szwajcaria i Austria, rozpocznie się o godz. 18.00. Kto wygra mecz otwarcia? Czekamy na Wasze typy.

Czesi to utytułowana drużyna, na swoim koncie ma mistrzostwo Europy, srebrny medal oraz trzykrotnie zdobywała brązowy medal. Cztery lata temu reprezentacja dotarła do półfinału. W walce o finał nie sprostała późniejszemu mistrzowi Europy, ekipie Grecji. Teraz aspiracje drużyny sięgają podobnego pułapu, choć w tym roku zadanie to wydaje się być znacznie trudniejsze. Nasi południowi sąsiedzi wystąpią bez swojego asa, Tomasa Rosicky'ego. Na powrót do kadry nie dał się namówić Pavel Nedved. Ponadto na turniej nie pojechali inni doświadczeni piłkarze, m.in. Martin Jiranek ze Spartaka Moskwa.

Kilku gwiazd brakuje również w ekipe Szwajcarii. Absencje Fabio Celestiniego z Getafe i Raphaela Wicky'ego z Chivas to spore osłabienie w ekipie Szwajcarii. Jednakże Kobi Kuhn od dawna słynął z tego, że lubi odmładzać drużynę. Na turnieju wszyscy liczą na napastnika Alexandra Freia, który niedawno został najskuteczniejszym snajperem w historii reprezentacji. Na swoim koncie ma 35 goli. Trzeba przyznać, że Szwajcaria w dwóch pierwszych meczach, w swoich dwóch edycjach, jakich zagrała na mistrzostwach zawsze remisowała. Czy tak samo będzie i tym razem?

Obie ekipy jeszcze nie grały ze sobą na mistrzostwach Europy.

W drugim sobotnim meczu grupy Turcja spotka się w Genewie z Portugalią (mecz o godz. 20.45). Polacy po raz pierwszy wyjdą na boisko w niedzielę, a ich przeciwnikami na boisku w Klagenfurcie będą Niemcy. W grupie B grają jeszcze Austriacy i Chorwaci.