Marcin Bachleda zajął trzecie miejsce, Łukasz Rutkowski - czwarte, a Stefan Hula - szóste w kwalifikacjach do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. W zawodach wystąpi także Dawid Kubacki. Odpadli natomiast Maciej Kot i Rafał Śliż.

Najdalej w kwalifikacjach - 134,5 m - skoczył Norweg Andreas Stjernen, ale wyprzedził go wyższą notą za styl reprezentant gospodarzy Shohei Tochimoto. Tuż za nimi uplasował się Marcin Bachleda, który uzyskał 133,0 m. Czwarty, ale już ze sporą stratą do czołowej trójki, był Łukasz Rutkowski, który wylądował na 128. metrze.

Ze skoczków zwolnionych z kwalifikacji najdalej lądował Czech Antonin Hajek - 137,5 m. Bardzo dobrze na olimpijskiej skoczni Okurayama zaprezentowali się także Austriak Thomas Morgenstern i Japończyk Noriaki Kasai - po 134 m. Słabiej skoczył jedyny lider klasyfikacji generalnej PŚ Szwajcar Simon Ammann, uzyskując tylko 122,5 m.

W Japonii nie startują Adam MałyszKamil Stoch. Obaj przygotowują się do zawodów Pucharu świata w Zakopanem, który odbędzie się w następny weekend.