Norweg Petter Solberg prowadzi po pierwszym etapie Rajdu Nowej Zelandii - piątej eliminacji samochodowych mistrzostw świata. Dopiero siódmy jest Francuz Sebastien Loeb, najlepszy kierowca w sześciu ostatnich sezonach.

Po dziewięciu odcinkach specjalnych Solberg ma przewagę zaledwie 1,4 s nad Finem Jarim-Mattim Latvalą oraz 3,9 s nad Francuzem Sebastienem Ogierem. W ścisłej czołówce, z niewielką stratą, znajduje się także Hiszpan Dani Sordo - 8,7, a piąty w stawce jest Fin Mikko Hirvonen - 20,2.

Loeb po pierwszych trzech odcinkach specjalnych tracił do Solberga 7,5 s. Na czwartym OS-ie zaczął jechać bardziej ryzykownie, ale to skończyło się powiększeniem dystansu do czołówki, bowiem tyłem samochodu uderzył w most.

W sumie, w piątek prowadzenie obejmowała czwórka kierowców. Po Solbergu liderem został Sordo na trzecim i czwartym OS-ie, Ogier na piątym i szóstym, a po siódmym Latvala. Dopiero na koniec drugiej pętli ponownie na pierwszym miejscu znalazł się Norweg, który utrzymał się na nim również podczas wieczornego 1,5-kilometrowego odcinka.

Niezależnie od wyniku uzyskanego w Nowej Zelandii, Loeb utrzyma prowadzenie w mistrzostwach świata, w których dotychczas zgromadził 93 punkty. Wyprzedza Solberga - 53 i Hirvonena - 52.

Wyniki Rajdu Nowej Zelandii o 1. etapie:

1. Petter Solberg Norwegia Citroen C4 1:35.51,3
2. Jari-Matti Latvala Finlandia Ford Focus strata 1,4 s
3. Sebastien Ogier Francja Citroen C4 3,9
4. Dani Sordo Hiszpania Citroen C4 8,7
5. Mikko Hirvonen Finlandia Ford Focus 20,2
6. Matthew Wilson Wielka Brytania Ford Focus 1.09,7
7. Sebastien Loeb Francja Citroen C4 1.19,8
8. Henning Solberg Norwegia Ford Focus 1.45,3