We wtorek 5 marca we włoskim regionie Liguria rozpoczyna się etapówka Trofeo Ponente in Rosa, na starcie której staną m.in. polskie zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław. Wyścig zacznie się od prologu, a następnie rozegrane zostaną trzy wymagające górskie etapy, do których Atomówki są gotowe i w których zamierzają walczyć o podium.

Wyścig we Włoszech będzie wymagający

Kolarskie zmagania w Ligurii rozpoczną się od 2,7-kilometrowego prologu ze startem i metą w Marina Di Loano. Następnego dnia zawodniczki wjadą w malownicze Alpy Liguryjskie, ale nie będą miały czasu na podziwianie widoków. Ponieważ niespełna tydzień później staną na starcie kobiecego Tour de Normandie, który rozegrany zostanie we Francji w dniach 14-17 marca.

To jest bardzo ciężki wyścig po wymagających górach, ale jestem przekonana, że ten doświadczony skład powalczy o miejsca na podium - mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka wrocławskiej ekipy. W "Ponente" wystartują: mistrzyni Polski Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Malwina Mul, Nikol Płosaj i Olga Wankiewicz. Olga w ubiegłorocznej edycji tego wyścigu była trzecia na 4. etapie, a jej dyspozycja w tym sezonie, zdaniem trenerki teamu, jest wysoka.

Zarówno Olga, jak i Malwina są w wystarczająco dobrej formie, by rozgrywać finisze na naszą korzyść. Natomiast profile górskich etapów zdecydowanie odpowiadają umiejętnościom Nikoli - mówi Brzeźna-Bentkowska, przekonana, że ten silny, starannie dobrany zespół będzie ze sobą również znakomicie współpracował.

"Ponente" rozegrane zostanie w czterech odsłonach. Po wtorkowym prologu, w środę 6 marca zawodniczki wystartują z Bordighery do mety w Petra Ligure. Do pokonania będą miały 112 km i 1252 metry przewyższenia. Drugi etap to 71,5 km z przewyższeniem 1177 metrów oraz startem i metą w Diano Marina. Finałowy, ponad 88-kilometrowy odcinek z 1169 metrami przewyższenia prowadzić będzie z Aregai do Diano Marina.

Po Włochach przyjdzie czas na Francję

"Atomówki" zaledwie cztery dni po batalii we Włoszech wyruszą do Francji, gdzie w dniach 14-17 marca rozegrane zostanie Tour de Normandie Féminin.

Pierwsze w tym sezonie kontrolne szosowe starty w Chorwacji pokazały, że team w obu etapówkach może liczyć na dobry występ.

Zabrakło wprawdzie podium, ale wszystkie nasze zawodniczki są z formą we właściwym, oczekiwanym wcześniej miejscu. Wyłapaliśmy jeszcze drobne niedociągnięcia, ale popracujemy na nim na kolejnym, marcowym zgrupowaniu, już po pierwszych startach w ramach marcowej kampanii - mówi trenerka ekipy. Dodaje, że jest bardzo mile zaskoczona zgraniem na wyścigach "młodej gwardii". Już te dwa pierwsze klasyki, czyli Umag Trophy Ladies i Poreč Trophy Ladies, pokazały, że to może być dla naszego zespołu ciekawy sezon.

W rozegranym 28 lutego "Umag" Maja Tracka z grupy wywalczyła 6. miejsce, a Tamara Szalińska była 8. Tamara kilka dnia później, 3 marca, Poreč Trophy Ladies ukończyła tuż za podium - z 4. lokatą - a Monika Brzeźna była 11. Atomówki nie kryją więc apetytu na dobre rezultaty w Ligurii i Normandii.

MAT ATOM Deweloper Wrocław | skład 2024:

elita:

 • Nikola Bajgerová;
 • Monika Brzeźna;
 • Nikol Płosaj;
 • Katarzyna Wilkos.

U23:

 • Barbara Cywińska;
 • Aleksandra Grudzińska;
 • Marta Marek;
 • Malwina Mul;
 • Tamara Szalińska;
 • Martyna Szczęsna;
 • Maja Tracka;
 • Olga Wankiewicz.

juniorka:

 • Alicja Matuła.

Kibice mają spore oczekiwania

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Udział w międzynarodowych wyścigach, w których zawodniczki wrocławskiej ekipy były widoczne i stawały na podium zaowocował ogromnym zainteresowaniem ekip zawodowych. Po sezonach '22 i '23 kontrakty z grupami UCI World Tour podpisały: Agnieszka Skalniak-Sójka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk.

 

Celem MAT Atom Deweloper Wrocław jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju - umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny "TOUR". Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku "Ty jesteś jutrem" zespołu De Mono.