Polskie koszykarki pokonały w Karlovych Varach wicemistrzynie świata Czeszki 51:48 w pierwszym dniu międzynarodowego turnieju w Karlovych Varach. Mecz poprzedziła minuta ciszy, a biało-czerwone zagrały z kirem na znak żałoby po śmierci Małgorzaty Dydek.

Polki rozpoczęły w składzie: Paulina Pawlak, Elżbieta Mowlik, Agnieszka Szott, Justyna Żurowska i Patrycja Gulak-Lipka. Kontrolowały przebieg spotkania od pierwszej minuty dzięki dobrej obronie, choć - jak podkreślił trener Dariusz Maciejewski - miały za dużo prostych strat.

Do przerwy biało-czerwone prowadziły 30:28, trzecią kwartę minimalnie przegrały, ale w decydujących momentach skutecznością w rzutach z dystansu popisała się Mowlik, a stalowymi nerwami młoda Anna Pietrzak wykonująca skutecznie rzuty wolne.

Dla wicemistrzyń świata był to pierwszy sparing przed ME.

Czas do rozpoczęcia meczu był dla nas bardzo trudny, po tej tragicznej informacji o Małgosi Dydek. Odwołaliśmy poranny trening, ale już w hali widziałem wielką koncentrację dziewczyn i chęć walki. I taki był mecz. Wykorzystywaliśmy dobrze stałe fragmenty gry - wyrzuty z autu, spod kosza. W decydujących akcjach nie zabrakło skuteczności Eli Mowlik. To dla nas ważne zwycięstwo z punktu widzenia psychologicznego - ze względu na dzień odejścia Małgosi i ze względu na dwie ostatnie porażki z Ukrainą. Nie przeceniamy go, bo Czeszki dopiero zaczęły przygotowania, ale cieszymy się, bo ta drużyna ma tak czy inaczej wielki potencjał - powiedział trener Dariusz Maciejewski.

Było to piąte spotkanie i jednocześnie drugie zwycięstwo biało-czerwonych w cyklu przygotowań do mistrzostw Europy, które latem odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi (18 czerwca - 2 lipca).

Jutro Polki zmierzą się brązowymi medalistkami olimpijskimi - Rosjankami, a w ostatnim dniu turnieju w Karlovych Varach z Łotyszkami.

Polska - Czechy 51:48 (13:16, 17:12, 9:11, 12:9)

Polska - Agnieszka Szott 11, Justyna Żurowska 10, Patrycja Gulak-Lipka 8, Elżbieta Mowlik 7, Aleksandra Chomać 5, Anna Pietrzak 4, Katarzyna Krężel 2, Agnieszka Skobel 2, Małgorzata Babicka 2, Emilia Tłumak 0, Paulina Pawlak 0, Agnieszka Kaczmarczyk 0;

Najwięcej dla Czech: Eva Viteckova 7, Petra Kulichova 7, Ilona Burgrova 7.