Pięciu Polaków - Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jan Ziobro i Klemens Murańka wystąpi dziś w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie Kulm w Bad Mitterndorf w Austrii. Pierwsza seria konkursowa rozpocznie się o godzinie 14.

W Bad Mitterndorf nie wystąpi Dawid Kubacki, który po skoku na odległość 161 metrów był 37. W zawodach PŚ w lotach awans do konkursu głównego uzyskuje bowiem tylko 30 zawodników z eliminacji.

Aktualnie liderem Pucharu Świata jest Stoch. Mistrz globu z Val di Fiemme (2013) o 24 pkt wyprzedza czterokrotnego złotego medalistę olimpijskiego Ammanna i o 112 pkt Schlierenzauera, triumfatora dwóch poprzednich edycji PŚ.

W dzisiejszym konkursie nie wystąpi jednak kilku czołowych zawodników świata. Nie startuje zwycięzca 62. Turnieju Czterech Skoczni Thomas Diethart i jego rodak Thomas Morgenstern, który miał wczoraj podczas drugiego treningu bardzo groźny upadek i jest w szpitalu. Na rozbiegu nie pojawi się także chory Fin Janne Ahonen.

Jednym z kandydatów do zwycięstwa, obok skoczków z czołówki klasyfikacji pucharowej na pewno będzie zwycięzca kwalifikacji, mistrz świata w lotach narciarskich z 2012 roku w Vikersund Słoweniec Robert Kranjec, który, jak sam twierdzi, jest specjalistą od latania, gdyż pierwsze sportowe kroki stawiał na mamucie w Planicy.

(abs)