Bramkarz reprezentacji Polski Łukasz Fabiański podpisał trzyletni kontrakt z West Ham United - poinformował klub angielskiej ekstraklasy. Dotychczas 32-letni piłkarz występował w drużynie Swansea City, która w ostatnim sezonie opuściła szeregi Premier League. Obecnie Łukasz Fabiański, 45-krotny reprezentant kraju, przebywa z drużyną narodową na mistrzostwach świata w Rosji.

"West Ham to wielki klub, więc naprawdę cieszę się, że mogę do niego dołączyć w tak ekscytującym momencie. Zrobić wszystko, co mogę zarówno na boisku i poza nim, aby pomóc zespołowi w osiągnięciu najlepszych możliwych wyników i nie mogę już się doczekać rozpoczęcia tego nowego etapu w mojej karierze" - powiedział cytowany w komunikacie Fabiański.

Dyrektor ds. piłki nożnej West Hamu Mario Husillos ocenił, że Polak jest "doświadczonym i sprawdzonym bramkarzem na poziomie Premier League, który pokazał wysoką jakość (gry) zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych rozgrywkach".

Idealnie pasuje do modelu współczesnego bramkarza, wykazując się wspaniałą sprawnością, gotowością do gry i rozgrywaniem - ocenił, dodając, że wniesie do drużyny "silną konkurencję" o miejsce w słupkach "Młotów", o które będzie rywalizował z Hiszpanem Adrianem.

Husillos podkreślił, że "oczywiście w tym momencie Łukasz jest w pełni skupiony na mundialu z drużyną narodową Polski", dodając, że klub "życzy mu wszystkiego najlepszego w Rosji i czeka na możliwość przywitania go (w klubie) po powrocie do Anglii".

Jak zaznaczono, Polak - który wcześniej występował także w Arsenalu - został w ubiegłym roku wybrany najlepszym piłkarzem roku w drużynie walijskiej Swansea, choć nie udało mu się ochronić drużyny przed spadkiem do Championship.

Fabiański jest drugim nowym zawodnikiem "Młotów" ogłoszonym w ciągu ostatnich 24 godzin po tym, jak poinformowano, że pięcioletni kontrakt z klubem podpisał francuski obrońca Issa Diop (wcześniej Toulouse FC).

Wartość obu transferów nie została podana do opinii publicznej, ale według medialnych spekulacji Diop kosztował drużynę ze wschodniego Londynu nawet 22 miliony funtów, stając się najdroższym transferem w historii klubu. Z kolei Polak mógł kosztować około siedmiu milionów funtów.

Według oficjalnej strony Premier League, Fabiański ma w swym bilansie 181 meczów w najwyższej lidze angielskiej, z czego w 51 z nich zachował czyste konto.

W pierwszym meczu nowego sezonu - 11 sierpnia - West Ham zagra na wyjeździe z Liverpoolem.

(j.)