Dynamo Kijów, z Tomaszem Kędziorą w składzie, od remisu z FK Astana 2:2 rozpoczęło udział w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Gospodarze zwycięstwo stracili w doliczonym przez sędziego czasie gry. Na inaugurację wygrali m.in. piłkarze Chelsea Londyn.

Kijowianie, którzy wcześniej nieudanie walczyli o Ligę Mistrzów, dwukrotnie prowadzili, ale nie potrafili dowieźć przewagi do końca. W piątej minucie dodatkowego czasu wyrównał strzałem głową Roman Murtazajew. Kazach ubiegł w tej sytuacji Kędziorę, który rozegrał całe spotkanie.
Z Polaków na boisku pojawili się jeszcze Jakub Rzeźniczak, Damian Kądzior, Patryk Małecki i Jacek Góralski.

Były obrońca Legii Warszawa Rzeźniczak grał przez 90 minut, a jego Karabach Agdam, który w zeszłym roku rywalizował w Champions League, przegrał w Lizbonie ze Sportingiem 0:2. Z kolei niedawny zawodnik Górnika Zabrze wszedł na ostatni kwadrans, a Dinamo Zagrzeb - prowadzone przez byłego trenera Lecha Poznań Nenada Bjelicę - pokonało Fenerbahce Stambuł 4:1.

Wypożyczony z Wisły Kraków do Spartaka Trnawa Małecki zagościł na murawie w 64. minucie, a jego słowacki zespół pokonał RSC Anderlecht 1:0. Góralski grał od 77. minuty w barwach Łudogorca Razgrad. Mistrz Bułgarii, bez Janusza Świerczoka w meczowej kadrze, choć prowadził już 2:0 z Bayerem Leverkusen, uległ jednak niemieckiej drużynie 2:3.

Rezerwowym w meczu z Malmoe FF był Jakub Piotrowski, a drużyna młodzieżowego reprezentanta kraju - KRC Genk - wygrała 2:0. Belgijski zespół w kwalifikacjach okazał się lepszy od Lecha Poznań. Także z ławki rezerwowych oglądali występy swoich kolegów oglądał Igor Lewczuk z Girondins Bordeaux. "Żyrondyści" przegrali w Pradze ze Slavią 0:1.

Na inaugurację zwycięstwa odnieśli faworyci. Chelsea Londyn wygrała w Salonikach z PAOK 1:0 po golu już w siódmej minucie Brazylijczyka Williana. Równie skromnie Milan pokonał luksemburski Dudelange, który w kwalifikacjach uporał się z Legią Warszawa, a w czwartek debiutował w LE. Bramkę na wagę trzech punktów strzelił Argentyńczyk Gonzalo Higuain, którego roczna pensja jest niemal cztery razy większa niż... budżet rywali.

Najmniej kłopotów miał Arsenal Londyn, który rozbił ukraińską Worsklą Połtawę 4:2, m.in. po dwóch trafieniach Gabończyka Pierre-Emericka Aubemayanga. "Kanonierzy" wygrywali już 4:0, a oba gole stracili w końcówce.
W "derbach" Red Bulla, gdyż oba kluby należą do tego koncernu, RB Lipsk okazał się gorszy od FC Salzburg (2:3).

Z kolei Olympique Marsylia - finalista poprzedniej edycji - uległ przed własną publicznością Eintrachtowi Frankfurt 1:2. Goście bramkę na wagę sukcesu zdobyli w 89. minucie po uderzeniu serbskiego rezerwowego Luki Jovica, grając wówczas już od 30 minut w dziesiątkę.

Faza grupowa LE potrwa do 13 grudnia. Awans do 1/16 finału uzyskają po dwie najlepsze drużyny, a w tej fazie dołączą do rywalizacji trzecie ekipy z grup LM. Mecze systemem pucharowym - wiosną 2019; finał 29 maja w Baku.

Wyniki meczów 1. kolejki:

Grupa G

Rapid Wiedeń - Spartak Moskwa 2:0 (0:0)Villarreal - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)

Grupa H

Olympique Marsylia - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:0)Lazio Rzym - Apollon Limassol 2:1 (1:0)