W niedzielę Górnik Zabrze rozegra niezwykle ważne spotkanie ligowe ze Śląskiem Wrocław. Zespół z Dolnego Śląska otwiera strefę spadkową. Górnik ma zaś tylko punkt przewagi nad swoim najbliższym rywalem, który w piątek zwolnił trenera. Odsunięty od prowadzenia zespołu został Ivan Djurdjevic. "To jest niezwykle ważne spotkanie. Jeżelibyśmy wygrali, wyprzedzilibyśmy Śląsk i to z dość wyraźną przewagą jak na 5 kolejek przed końcem sezonu" – zaznacza Jan Urban, trener Górnika Zabrze. Przed najbliższym ligowym spotkaniem rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.

Dla doświadczonego trenera Jana Urbana niedzielny mecz ze Śląskiem Wrocław będzie czwartym od powrotu na ławkę trenerską. Szkoleniowiec przyznaje jednak, że nie musiał się ponowie przyzwyczajać do pracy w Zabrzu, bo ma wrażanie, jakby z klubu nigdy nie odszedł.

Przyjeżdżałem na mecze i cały czas pilnowałem tego, co działo się w Górniku. Mam poczucie, że nie odszedłem. Nie musiałem się adaptować na nowo - mówi Urban w rozmowie z RMF FM.

Urodzony w Jaworznie trener w przeszłości pracował w Śląsku Wrocław -  było to w sezonie 2017/18, kiedy zespół z Dolnego Śląska walczył o utrzymanie i udało się osiągnąć ten cel. Teraz wszyscy w Zabrzu wierzą, że Jan Urban zapewni utrzymanie Górnikowi. Choć presja jest ogromna i zadanie trudne, to doświadczony trener stara się podejść do niego z dużym spokojem. 

Nie oszukujmy się. Jest trochę stresu, ale muszę pamiętać, że jestem trenerem i nawet w momentach, w których się zdenerwujesz i mógłbyś stracić głowę, musisz się kontrolować. Opanowanie to też jest cecha, jaką powinien emanować trener. Wydaje mi się, że mimo trudnej sytuacji jestem spokojny. Pomaga też w tym na pewno doświadczanie, które mam -  gry o utrzymanie ze Śląskiem czy z Zagłębiem Lubin - wyjaśnia Jan Urban.

Zdecydowanie łatwiej gra się o najwyższe cele niż o utrzymanie. Ktoś, kto grał tylko o mistrzostwa czy puchary, nigdy tego nie zrozumi. Dla trenera to jest jednak ogromne doświadczenie - mówi trener zespołu z Zabrza.

Zabrzanie w tym sezonie lepiej punktują w meczach wyjazdowych niż u siebie. Początek meczu Górnik - Śląsk Wrocław w Zabrzu w niedzielę o 17:30. 

Opracowanie: