Polscy koszykarze przegrali w Helsinkach z Francją 75:78 (20:13, 14:13, 18:25, 23:27) w swoim czwartym meczu w mistrzostwach Europy. To trzecia porażka biało-czerwonych w turnieju. W środę, w ostatnim meczu grupowym, rywalem Polaków będą Grecy, a stawką spotkania awans do 1/8 finału. Wcześniej biało-czerwoni ulegli Słoweńcom 81:90, pokonali zespół Islandii 91:61 i przegrali po dwóch dogrywkach z Finami 87:90.

Zawodnicy reprezentacji Polski po przegranym 75:78 meczu grupy A mistrzostw Europy koszykarzy z Francją w Hartwall Arena w Helsinkach /Adam Warżawa /PAP

Polacy ulegli Francuzom po zaciętym meczu, podobnie jak dwa lata temu w meczu grupowym ME w Montpellier (66:69) i nie przełamali passy porażek w spotkaniu o punkty z "Trójkolorowymi" trwającej od 32 lat.

Biało-czerwoni prowadzili przez 33 i pół minuty spotkania grając agresywnie i z większym zaangażowaniem od rywali, który wyszli na parkiet zbyt pewni siebie. Zawodnicy trenera Mike'a Taylora prowadzili 9:0 , a nawet 20:9 w pierwszej kwarcie, w której nie tylko dobrze spisywali się podstawowi koszykarze, ale i zmiennicy.

W drugiej odsłonie napór biało-czerwonych nie ustał, bardzo aktywny był urodzony we Francji Aaron Cel oraz grający do tej pory niewiele w Helsinkach Michał Sokołowski. To po jego akcjach Polska uzyskała w 16. min. najwyższe prowadzenie 28:16. Francuzi spisywali się słabo w obronie, co ułatwiało grę Polakom. Szkoleniowiec "Trójkolorowych" brał często przerwy na żądanie, ale jego uwagi niewiele zmieniały nastawienie zawodników.

Po przerwie Francuzi nieco zmniejszyli straty (37:34), ale trzy rzuty zza linii 6,75 m Cela pozwoliły Polsce ponownie uzyskać wyraźniejszą przewagę - w 24. minucie było 43:32. Biało-czerwoni mieli jednak kłopoty pod koszami, gdzie piłki trafiały w ręce środkowego San Antonio Spurs Joffreya Lauvergne (11 zbiórek). W ataku Polacy nie potrafili zatrzymać szybkiego Thomasa Huertela i po 30 minutach polski zespół prowadził tylko 52:51.

Francuzi wzmocnili obronę w czwartej kwarcie i dzięki niej wyprowadzali kontrataki kończone najczęściej przez Huertela. Rzut za trzy punkty Edwina Jacksona na 6 i pół minuty przed końcem dał Francuzom pierwsze prowadzenie w spotkaniu 61:59. Polacy walczyli dalej ambitnie, ale widać było, że bardziej twarde warunki postawione przez rywali ograniczyły ich poczynania.

Na 160 sekund przed końcem, po rzutach za trzy punkty Łukasza Koszarka i wolnych Adam Waczyńskiego, był ostatni remis 69:69. Straty i niecelne rzuty biało-czerwonych w końcówce zadecydowały o porażce. Na 46 sekund przed końcem Francja prowadziła 75:69. Polacy zmniejszyli przewagę "Trójkolorowych" trafiając dwa razy zza linii 6,75 m w ostatnich 16 sekundach, ale nie mogli odwrócić losów spotkania.

Francuzi wygrali walkę od tablicami 38:33, mieli 58 procent skuteczności rzutów za dwa punkty, przy zaledwie 44 proc. Polaków.