Agnieszka Radwańska awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Australian Open. Rzostawiona z numerem 12. krakowianka po ciężkim meczu pokonała japońską weterankę Kimiko Date-Krumm 6:4, 4:6, 7:5. Dla Polki był to pierwszy mecz od ponad trzech miesięcy.

W październiku 21-letnia zawodniczka przeszła operację kontuzjowanej stopy. W kolejnej fazie turnieju "Isia" zmierzy się z Chorwatką Petrą Martic.

Polka i Japonka spotkały się po raz pierwszy, a pojedynek trwał dwie godziny i 34 minuty. Nie było to porywające widowisko, lecz gra błędów i nerwów po obu stronach siatki.

Mecz udanie rozpoczęła krakowianka, która utrzymała swoje podanie bez straty punktu i od razu przełamała serwis rywalki na 2:0. Później nastąpiło siedem kolejnych "breaków". Radwańska wychodziła na prowadzenie 3:1, 4:2 i 5:3, zanim zakończyła seta po 40 minutach wynikiem 6:4.

Druga partia była dokładnie lustrzanym odbiciem poprzedniej. Jedyną różnicą było to, że poza jedynym przełamaniem podania Polki na otwarcie, obie tenisistki tym razem zdobywały swoje gemy serwisowe. Date-Krumm utrzymała przewagę jednego przełamania do końca i po 85 minutach wyrównała stan meczu.

W miarę upływu czasu 40-letnia Japonka odczuwała coraz większe zmęczenie. W całym meczu popełniła aż 72 niewymuszone błędy, przy czym 33 w decydującej partii - Radwańska odpowiednio 42, z czego dokładnie połowę w ciągu ostatnich 69 minut rywalizacji.

Trzeci set na początku układał się po myśli weteranki światowych kortów, która dzięki dwóm przełamaniom odskoczyła na 4:1. Polka mozolnie odrobiła straty i wyszła na 4:4, a od stanu 4:5 rozstrzygnęła na swoją korzyść trzy kolejne gemy i pojedynek, wykorzystując pierwszą piłkę meczową.

Radwańska jest jedyną Polką, która występuje w turnieju głównym w singlu, bowiem jej młodsza siostra Urszula odpadła w pierwszej rundzie eliminacji. W Melbourne Agnieszka wystartuje również w deblu, razem z Yung-Jan Chan z Tajwanu. Pierwszymi rywalkami pary rozstawionej z numerem ósmym będą Słowaczka Dominika Cibulkova i Rosjanka Anastazja Pawliuczenkowa.