Już za niespełna dwa tygodnie w Mikołajkach zameldują się najlepsi rajdowcy świata a wraz z nimi dziesiątki tysięcy kibiców. Organizatorzy 74. Rajdu Polski od lat traktują kwestie bezpieczeństwa priorytetowo, ale warto pamiętać, że nic nie zastąpi naszej własnej odpowiedzialności.

Tym razem na trasie 74. Rajdu Polski fani znajdą aż 73 strefy kibica, które mają zapewnić bezpieczeństwo i komfort. Pod tym względem nasz rajd jeszcze nigdy nie miał kibicom do zaoferowania aż tak wiele. Tereny, na których powstaną odpowiednio zabezpieczone strefy, zostały wynajęte od właścicieli. Uszanujmy, że tuż obok są pola uprawne, ogrody czy łąki, których bezmyślne niszczenie nie służy nikomu, a organizatora naraża na niepotrzebne problemy. Rodzi między innymi niechęć mieszkańców terenów, przez które przebiega rajd i czasami trudne do pokonania trudności organizacyjne przy kolejnych edycjach imprezy. Na miejscu nie zabraknie oczywiście punktów gastronomicznych oraz nagłośnienia, które pozwoli w łatwy sposób na bieżąco śledzić sytuację. Będzie też coś dla tych, którzy przy trasie planują zostać dłużej - to rajdowe kempingi, których przygotowano 19.

Najwięcej stref kibica zlokalizowano na odcinkach specjalnych "Wieliczki" i "Stare Juchy". Znajdziecie tam po 10 takich punktów. Nie lada gratką będzie 9 miejsc dla kibiców przygotowanych na OS-ie "Pozezdrze" - to zupełnie nowy odcinek, który zadebiutuje w Rajdzie Polski. Strefy kibiców znajdziecie także na pozostałych OS-ach jak choćby Baranowo, gdzie samochody rajdowe rozwijają ogromne prędkości, czy na odcinkach, na których można będzie podziwiać rajdówki "latające" na hopkach. To OS-y "Świętajno" czy "Paprotki".

Listę wszystkich 73 stref kibica wraz z dokładną lokalizacją i drogą dojazdową znajdziecie na oficjalnej stronie rajdu: rajdpolski.pl.

Pamiętajcie też o zasadach bezpieczeństwa w trakcie trwania odcinka specjalnego. Bardzo nieodpowiedzialne będzie choćby stanie przy samej drodze. Na szutrowych rajdach spod kół lecą kamienie, a to grozi poważnym urazem. Nie można też stać w miejscu, w którym rajdówka może wylecieć z drogi, jeśli kierowca nie zdąży na przykład prawidłowo wejść w zakręt.

Tegoroczny ORLEN 74. Rajd Polski zostanie rozegrany w dniach 29 czerwca - 2 lipca. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 1422 kilometrów w tym 23 odcinki specjalne liczące ponad 326 km.

Uroczysty start rajdu nastąpi w czwartek, 29 czerwca o godz. 16:00.

W piątek, 30 czerwca zaplanowano 9 odcinków specjalnych o długości ponad 113 kilometrów, a w sobotę, 1 lipca kolejnych również 9 oesów, ale tym razem liczących blisko 151 km. W niedzielę, 2 lipca ostatnie 4 odcinki (59 km) ORLEN 74. Rajdu Polski w tym kończący rywalizację Power Stage w nowej lokalizacji (OS-23, Paprotki-2) z dodatkowymi punktami (5-4-3-2-1) dla pierwszych pięciu zawodników. Meta rajdu, podobnie jak uroczysty start będzie mieć miejsce w urokliwym centrum Mikołajek o godz. 14:30.

 (j.)