W Tatrach obowiązuje obecnie drugi, czyli umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. "Przyzwyczailiśmy się w ostatnich dniach do temperatury sięgającej powyżej 20 stopni C, a tu nadciąga ochłodzenie. Wysoko w Tatrach spadł śnieg i trzeba było podwyższyć stopień zagrożenia lawinowego" - mówi reporterowi RMF RM Maciejowi Pałahickiemu ratownik dyżurny TOPR Jakub Hornowski.

Co oznacza drugi stopień zagrożenia lawinowego?

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na niektórych zboczach jest umiarkowanie związana, na stromych stokach możliwe jest wyzwolenie lawiny. Z kolei poniżej 1700 m n.p.m. istnieje zagrożenie lawinami gruntowymi.

Jak informuje TOPR, stopień zagrożenia lawinowego nie powinien zmienić się w najbliższym czasie.

Ostrzeżenia dla turystów w Tatrach

Tatrzański Parki Narodowy przestrzega turystów przed wyprawami wysoko w góry. Warunki są niekorzystne. Opady śniegu w połączeniu z zachmurzeniem znacznie ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Dodatkowo w partiach graniowych wieje silny wiatr.

Uważać należy również w rejonie tatrzańskich stawów, które rozmarzają. TPN apeluje do turystów, by nie wchodzili na tafle lodu: jest on bardzo cienki, z łatwością może się załamać.

Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką. Uszkodzone są tam poręcze mostków.