O godz. 17:34 w Zakładach Górniczych Rudna na Dolnym Śląsku doszło do silnego wstrząsu. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne poinformowało, że wstrząs miał magnitudę 4,2.

Do wstrząsu o magnitudzie 4,2 doszło na głębokości 10 km. Epicentrum - jak przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (ESMC) - znajdowało się 45 km na północ od Legnicy lub 20 km na wschód od Głogowa.

Serwis zmiedzi.pl podał, że wstrząs wystąpił w Zakładach Górniczych Rudna na Dolnych Śląsku. Z informacji przekazanych przez służby prasowe KGHM Polska Miedź wynika, że załoga jest bezpieczna.

W Zakładach Górniczych Rudna miał miejsce wstrząs sprowokowany. W górniczej skali była to tzw. siódemka - powiedziała portalowi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Polskiej Miedzi.

Rzecznik dodała, że wstrząs odnotowano w rejonie GG-3, na oddziale G-24. Nie było załogi w tym rejonie - podkreśliła.

Mieszkańcy pisali w mediach społecznościowych, że wstrząs był mocno odczuwalny, szczególnie w bliskiej odległości kopalni. "Bardzo mocno odczuwalny - Retków", "ładnie zabujało" - takie pojawiały się wpisy.

Do bazy agencji EMSC wpłynęło 20 raportów dot. intensywności wstrząsów, głównie na zachód od kopalni.

Kopalnia "Rudna" jest zlokalizowana na Dolnym Śląsku, na północ od miasta Polkowice. Eksploatuje przede wszystkim złoże "Rudna", ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach "Sieroszowice", "Głogów Głęboki-Przemysłowy" oraz "Lubin-Małomice".

Zasoby przemysłowe kopalni "Rudna" (wg stanu na 31 grudnia 2017 roku) w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 384 miliony ton rudy miedzi. Średnia zawartość miedzi wynosi 1,95 proc., a średnia zawartość srebra - 59,71 g/Mg.