Przewlekły ból kręgosłupa jest obecnie jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą muszą zmagać się osoby pracujące przy biurku. Uporczywy problem może rozwiązać wprowadzenie kilku zmian w naszym trybie życia. Nie warto zapominać też o profilaktyce.

Siedzący tryb życia ma ogromny wpływ na problemy z kręgosłupem

Ostatnio coraz częściej mówi się o problemie, jakim jest przewlekły ból kręgosłupa. Niestety w naszym społeczeństwie przybywa osób borykających się z tą dolegliwością. Z pewnością spory wpływ na to miała pandemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele osób zdecydowało się podjąć pracę zdalną. O ile w biurach zazwyczaj mamy do czynienia z wygodnymi fotelami, tak w domu często siedzimy na tym, co mamy "pod ręką". Nierzadko są to niewygodne krzesła, całkowicie niedostosowane do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Im więcej osób wykonuje pracę biurową, tym częściej do specjalistów zgłaszają się osoby, które dopadł nieustanny ból kręgosłupa. Problem nie dotyczy jednak tylko pracowników spędzających wiele godzin przy ekranie. Dotyka on także tych, którzy ciężko pracują fizycznie, np. osoby pracujące na budowie czy górników.

Czy mogę wpłynąć na ryzyko bólu kręgosłupa?

Oczywiście, że tak! To, jaki prowadzimy tryb życia, ma duże znaczenie przy prawdopodobieństwie wystąpienia niepokojących objawów. Jeśli chcesz zapobiec bólom kręgosłupa, musisz być aktywny fizycznie, tzn. regularnie uprawiać wybrany przez siebie sport. Zwracaj też uwagę na swoją postawę ciała - chodzenie "z garbem" może sprawić, że po pewnym czasie nie będziemy mogli się wyprostować bez bólu. Jeśli borykasz się z otyłością lub nadwagą, rozważ wizytę u dietetyka, który przedstawi Ci odpowiednią dietę. Poza tym staraj się nie przemęczać i w ciągu dnia zapewnij sobie chwilę odpoczynku.

Choć może się wydawać, że dostosowanie się do tych prostych zasad pozwoli nam uniknąć bólów kręgosłupa, to niestety w medycynie nic nie jest zerojedynkowe. Czasami na niektóre czynniki nie możemy mieć wpływu. Lekarze wymieniają chociażby wiek, wady i choroby wrodzone, predyspozycje genetyczne czy wcześniejszy incydent bólowy.

Mimo tego każdy, kto uważa, że przemęcza swój kręgosłup, powinien zadbać o swoje zdrowie. Specjaliści zawsze podkreślają: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak zapobiec wystąpieniu bólu kręgosłupa?

Przede wszystkim należy pamiętać o profilaktyce. Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w ramach specjalnego programu oferuje bezpłatne badania przesiewowe dla pracowników różnych branż. Wystarczy wypełnić kwestionariusz przesiewowy, - a po zakwalifikowaniu do projektu trzeba udać się do lekarza medycyny pracy współpracującego w programie. Po przeprowadzeniu badania specjalista postawi diagnozę i poinformuje o ewentualnych ścieżkach leczenia.

Projekt "Program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udział we wspomnianym badaniu mogą wziąć osoby pracujące z terenu województwa mazowieckiego i łódzkiego. Pracodawcy mogą skorzystać podwójnie - poprzez zadowolenie wśród swoich pracowników i zmniejszenie ich absencji i obniżonej wydajności spowodowanej bólami kręgosłupa. W zakładach pracy które przystąpiły do programu organizowane są spotkania edukacyjne i warsztaty rehabilitacji ruchowej dla osób zakwalifikowanych do udziału w "Programie profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Oferowane wsparcie jest bezpłatne, Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego W celu uzyskania dokładnych informacji na ten temat skontaktuj się z biurem projektu.