Okazy broni białej m.in. z Japonii, Indonezji i Nepalu – w większości po raz pierwszy zaprezentowane publiczności – znalazły się na wystawie czasowej Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ekspozycja "Piękno i śmierć. Opowieść o azjatyckiej broni białej" będzie dostępna do marca.

Odwiedzając wystawę, wkroczymy w świat pewnej dwuznaczności, zaznaczonej zresztą w tytule przez wykorzystanie słów: piękno i śmierć. Broń, choć przede wszystkim jest skutecznym narzędziem pozbawiającym życia, stanowi często wyznacznik statusu, bywa arcydziełem przekazywanym w rodzinie z pokolenia na pokolenie, dowodem niezwykłej umiejętności twórcy, nośnikiem kultury oraz historii. Za każdym prezentowanym egzemplarzem kryje się opowieść - przekazał rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski.

Jak wskazał, w Azji broń biała używana jest powszechnie do dziś, nie tylko w sferze codziennej, ale również symbolicznej. Występuje w wielu mitach założycielskich, jest ważna w religiach wyznawanych na kontynencie - dodał.

Na wystawie znalazły się okazy z Japonii, Indonezji, Turcji, Chin, Nepalu, Indii i Laosu. Większość obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie pokazywana jest publiczności po raz pierwszy.

Eksponaty zostały poddane konserwacji, w czasie której pracownicy muzeum wykonali też podstawowe badania pozwalające poznać i zrozumieć budowę eksponowanych okazów broni. Rezultaty badań, w tym zdjęcia RTG, zostały umieszczone na prezentacji towarzyszącej ekspozycji.

Wystawa "Piękno i śmierć. Opowieść o azjatyckiej broni białej" będzie dostępna do 5 marca przyszłego roku.