Na bullę papieża Innocentego natrafiono w Kamieniu Pomorskim. Ołowiany przedmiot pochodzi ze Średniowiecza, niestety nie wiadomo, który konkretnie papież odcisnął w nim swą pieczęć. Zabytek odnaleziono podczas prac ziemnych przy dawnym browarze na ulicy Wilków Morskich.

Na niewielki przedmiot natknęli się przy dawnym browarze członkowie Stowarzyszenia im. Św. Korduli. Jak się okazało to fragment średniowiecznej ołowianej bulli papieża Innocentego.

Była tam deska z beczki od piwa, przechodziłem obok z wykrywaczem i dostałem sygnał, że coś tam jest. Odrzuciłem deskę, zacząłem kopać, ale nic tam nie było. Sprawdziłem wykrywaczem urobek i okazało się, że ten przedmiot był właśnie tam. Oczyściliśmy to z kolegą jak mogliśmy, od początku wyglądało to na jakąś pieczęć - mówi Jacek Ukowski ze Stowarzyszenia im. Św. Korduli z Kamienia Pomorskiego.

Zachowała się połowa bulli. Na rewersie pierwotnie umieszczone było przedstawienie dwóch apostołów i napis S(anctus)PA(ulus)S(anctus)PE(trus) - zachował się jedynie wizerunek św. Piotra. Na awersie bulli znajdowało się imię papieża, niestety zachowało się tylko kilka liter z tego napisu: IN(NO)CE(NTIIUS)PP, nie zachowała się rzymska cyfra. 

Zaskoczyło nas miejsce odkrycia bulli, na którą natrafiono ok. 4 metrów od budynku po byłym browarze Voerkeliusów. Prawdopodobnie ziemia, w której odkryto zabytek została nawieziono z innego miejsca - mówi Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, pod którego nadzorem na miejscu prowadzone są prace ziemne. 

 Dla badaczy, archeologów to bezcenna rzecz. To przyjechało kiedyś z Rzymu z jakimś dokumentem. Ktoś tę pieczęć złamał, by dostać się do listu, a resztę wyrzucił - dodaje Jacek Ukowski.

To już drugi zabytek tego typu odkryty w Kamieniu Pomorskim. W 2020 roku dwie kobiety natrafiły na ołowianą bullę papieża Benedykta XIII (1334-1342). Na terenie kraju odkryto tylko kilkanaście tego typu zabytków i uchodzą one za wyjątkowe, m.in. zostały odkryte w Gdańsku na terenie Starego Miasta, Kołbaczu na terenie opactwa, Krakowie na Wawelu, Poznaniu na Ostrowie Tumskim, Grodnie na zamku, Wrocławiu na Nowym Targu, w Grzybowie niedaleko Kołobrzegu. 

Bulla to okrągła pieczęć urzędu papieskiego z podobiznami świętych Piotra i Pawła z jednej strony i imieniem papieża na odwrocie, była zawieszaną na sznurkach jedwabnych i dołączana do wydawanych przez Stolicę Apostolską dokumentów. Z czasem zaczęto tak nazywać każdy dokument papieski opatrzony tą pieczęcią.

Nie wiadomo niestety, który z papieży noszących imię Innocenty odcisnął tę konkretną pieczęć. W historii było ich aż dwunastu. Historycy szacują, że znaleziona w Kamieniu bulla pochodzi z XIII-XV wieku.

Opracowanie: