​Największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie system rowerów miejskich startuje dziś w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Od teraz z 1260 żółtych jednośladów mogą korzystać mieszkańcy 8 śląskich miast. W planach jest dodanie kolejnych aglomeracji. Rowery można wypożyczać za pośrednictwem aplikacji Metrorower, dostępnej w sklepach App Store, Google Play i w AppGallery.

Integracja miast w ramach metropolii zacieśnia się

Miastami, które zainicjowały projekt są: Katowice, Sosnowiec, Tychy, Gliwie, Zabrze, Chorzów, Siemianowice Śląskie i Czeladź. Metrorower ma zastąpić funkcjonujące wcześniej oddzielne dla każdego miasta systemy. Żeby wypożyczyć jednoślad potrzebna jest aplikacja moblina. Rower ma działać jako część transport publicznego.

Każdy, kto będzie posiadał danego dnia w transporcie GZM bilet średnio lub długookresony, czyli bilet co najmniej jednodniowy, będzie mógł korzystać z rowerów bezpłatnie przez godzinę dziennie. Plan zakłada, że projekt obejmie w przyszłości 31 gmin - przekazuje Łukasz Zych, rzecznik metropolii w rozmowie z reporterem RMF FM Anną Kropaczek.

Jedną z nowości prezentowanych przez Metrorower, porównaniu do poprzednich sieci, jest to, że rowerów nie trzeba wpinać do stojaków na stacjach. Wyposażono je w blokadę O-lock, otwierającą się automatycznie po wypożyczeniu. Aby zakończyć przejazd, należy zamknąć ją ręcznie. Rowery można zwracać także w wyznaczonych miejscach poza stacjami, ale wiąże się to z dodatkową opłatą.

Użytkownikom Metroroweru udostępniono funkcję postoju. Oznacza to, że mogą podjechać w dane miejsce, zostawić tam rower i mieć pewność, że będzie na nich czekał, ponieważ nikt inny w tym czasie nie będzie mógł go wypożyczyć. Naliczana jest za to standardowa opłata z cennika przejazdów. Rowery można także rezerwować.

Władze GZM uważają, że projekt Metroweru jest największym i najnowocześniejszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Znalazły się w nim jednoślady IV generacji - SmartBike 2.0, które są lżejsze, zwinniejsze, bardziej dynamiczne i wygodniejsze od dotychczasowych.

Zgodnie z założeniami Metrorower ma ułatwić podróżowanie po miastach i gminach Metropolii, zwłaszcza na krótkich odcinkach, tzw. ostatniej mili, np. dojeździe po wyjściu z autobusu do miejsca pracy.

Docelowo w 31 gminach GZM ma pojawić się 7000 rowerów i 924 stacje. Firma, która wygrała przetarg na Metrorower, dostała na to 22 miesiące od dnia podpisania umowy, czyli od 25 października 2023 roku. Jednak zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego Metropolii powinno to nastąpić już na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku.