O kolejowych absurdach cenowych informujecie na Gorącą Linię RMF FM. Za bilet na pociąg PKP Intercity z Rybnika do czeskiego Bohumina trzeba zapłacić ponad 94 złote. Jeśli tym samym składem jedziemy w drugą stronę i wsiadamy w Czechach - cena na tej trasie jest niemal cztery razy niższa. Z czego wynika ta ogromna różnica?

Bilet na pociąg PKP Intercity z Rybnika do czeskiego Bohumina kosztuje dokładnie 94 złote 33 grosze. Za przejazd w drugą stronę trzeba zapłacić 125 koron czeskich: to niespełna 25 złotych.

Jest szansa, by za podróż zapłacić mniej, ale wtedy biletów - tam i z powrotem - trzeba szukać na czeskich stronach internetowych, które obsługują czeski system sprzedaży. 

Różnica w cenie biletu wynika z tego, że każdy przewoźnik ma swój system sprzedaży biletów. Można wejść zarówno w jeden, jak i drugi system internetowy, sprawdzając oferty - mówi Agnieszka Urbańska z biura prasowego PKP Intercity, które odcina się od cen czeskich. 

Na pytanie to, dlaczego polskie bilety na ten sam pociąg są droższe niż w Czechach, nasz reporter został odesłany do komunikatu o wysokich cenach prądu i do rzecznika PKP Intercity, który z urlopu wróci za ponad dwa tygodnie - w lutym. 

Do tego czasu tańszych biletów w Polsce można szukać jeszcze w ofertach promocyjnych. Tu trzeba jednak liczyć na szczęście i kupować bilety z wyprzedzeniem. 

PKP Intercity: To nie jest oferta dla przejazdów regionalnych

Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity tłumacząc różnice cenowe podkreśla: Jesteśmy przewoźnikiem dalekobieżnym. To nie jest oferta dla przejazdów lokalnych, regionalnych. 

Lokalnego połączenia na odcinku Rybnik-Bohumin nie ma jednak od prawie 2 lat. Wtedy pociągi zniknęły z powodu pandemii, a potem nie wróciły, bo zmieniły się przepisy. Tabor kolejowy musi spełnić dodatkowe warunki. To kosztowałoby półtora miliona złotych - tłumaczy Maciej Zaremba z Kolei Śląskich.

Konieczne byłoby uzyskanie przez maszynistów certyfikatów znajomości języka czeskiego, ale jesteśmy dobrej myśli, liczymy że rozwój połączeń kolejowych miedzy Śląskiem a Krajem Morawskim będzie możliwy - dodaje. 

Konkretnych terminów jednak na razie brak. 

Jaka jest pisemna odpowiedź PKP Intercity?

W odpowiedzi pisemnej, jaką nasz dziennikarz dziś otrzymał z biura prasowego PKP Intercity, czytamy: W internetowym systemie sprzedaży biletów eIC bilety można zakupić z oferty SuperPromo International. W jej ramach udostępniamy bilety w 5 szczeblach cenowych, po wyczerpaniu jednego szczebla cenowego system automatycznie sprzedaje bilety z kolejnego - droższego. Po wyczerpaniu puli biletów promocyjnych, w połączeniach na odcinku Rybnik - Bohumin możliwy jest ich zakup w cenach podstawowych w kasach biletowych. SuperPromo International jest ofertą atrakcyjną cenowo dla podróży w dłuższych relacjach. W krótszych, jak np. Katowice - Bohumin czy Rybnik - Ostrawa, korzystniejsza jest dostępna w kasach oferta Visit Ostrava. Zakup biletu możliwy jest na 1 dzień przed odjazdem. Bilet w zryczałtowanej cenie kosztuje 6 euro i jest ważny w relacjach ze wszystkich stacji na odcinku od Katowic do Chałupek, do stacji Bohumin oraz Ostrava (przekroczenie granicy jest warunkiem koniecznym do skorzystania z tej oferty). Cena biletu na pociąg, w którym nie obowiązuje oferta Visit Bohumin wg taryfy standardowej dostępnej w kasach biletowych w relacji z Rybnika do Bohumina wynosi 9,90 euro - podkreślają przedstawiciele spółki.

Obecnie trwają prace nad możliwością sprzedaży przez internet biletów na połączenia międzynarodowe wg taryfy podstawowej, dotąd dostępnych wyłącznie w kasach. Po rozszerzeniu systemu internetowej sprzedaży e-IC o możliwość nabycia takich biletów, będą dostępne zarówno ceny biletów SuperPromo International, jak i standardowej w komunikacji międzynarodowej z możliwością porównania ceny i warunków handlowych oraz z opcją wyboru najkorzystniejszej oferty - zapowiada PKP Intercity w informacji wysłanej do naszej redakcji.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: