Na Podkarpaciu z początkiem sierpnia powołany zostanie kolejny rezerwat przyrody. W Rudawce Rymanowskiej koło Krosna powstanie rezerwat "Olzy". Ochronie podlegać będzie odsłonięcie łupków menilitowych. Objęto nią także porastający szczyt drzewostan, o wysokim stopniu naturalności składu gatunkowego, z wieloma interesującymi gatunkami fauny i flory.

Tą najwyższą z krajowych form ochrony objęte zostało, na Podkarpaciu, odsłonięcie łupków menilitowych, poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis. 

Wznosząca się w dolinie Wisłoka skalna ściana koło Rudawki Rymanowskiej, to największe w polskich Karpatach odsłonięcie łupków menilitowych i niewątpliwie jedno z najpiękniejszych. 

Jest to również jedna z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia, która zachwyca o każdej porze roku, powiedział rzecznik.

Dodaje, że odsłonięcie powstało w wyniku powolnego procesu erozji wgłębnej, po zmianie biegu rzeki Wisłok i utworzeniu się przełomu powyżej Beska. 

Efekt tej żmudnej aktywności Wisłoka jest spektakularny. Pierwotne dno rzeki przebiega 25 metrów wyżej. Aktualnie znajduje się tam zabudowa Rudawki Rymanowskie. 

Krajobraz sprzed 35 mln lat

Charakterystyczny, warstwowy układ skał powstawał w wyniku wieloletniego, powolnego osadzania się żwirów, piasków i iłów w głębokim Oceanie Tetydy, w dolnym oligocenie, czyli ok. 35 mln lat temu. Pozostałością po tym ocenie jest Morze Śródziemne, podkreślił Łukasz Lis.

Nazwa łupków pochodzi od znalezionego w Ménilmontant we Francji brunatnoszarego opalu menilitu

Pod ochroną także drzewostan

Oprócz odsłonięcia skalnego, ochroną objęto także porastający szczyt drzewostan o wysokim stopniu naturalności składu gatunkowego z wieloma interesującymi gatunkami fauny i flory. Jest to w większości żyzna buczyna karpacka. 

Powierzchnia rezerwatu wynosi 41,45 ha, a otuliny 5,59 ha. Będzie 98 rezerwatem przyrody w woj. podkarpackim.