Początek roku akademickiego może oznaczać zmianę dotychczasowego trybu życia. Wiąże się z tym również zmiana nawyków żywieniowych. Specjaliści z poradni dietetycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotowali poradnik dla studentów, jak jeść jednocześnie tanio i zdrowo.

Jakie błędy najczęściej popełniają studenci?

To najczęściej posiłki jedzone w biegu, tzw. "gotowce", które nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem. Często jest tak, że studenci po raz pierwszy samodzielnie przygotowują posiłki i nie zawsze one są takie, jakie powinny - mówi dietetyczka Aleksandra Bykowska-Derda.

Specjaliści z poradni dietetycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotowali poradnik dla studentów, którzy chcą dowiedzieć się, jak jeść jednocześnie tanio i zdrowo.

Głód nie jest dobrym doradcą

Nie od dziś wiadomo, że głód nie jest dobrym doradcą. Kiedy wchodzimy do sklepu z pustym żołądkiem, każdy produkt wydaje się bardziej atrakcyjny. Autorzy poradnika radzą:     

  • Na zakupy chodź tylko przygotowany/a - rób listy zakupów i nie wychodź głodny/a. Głód nie sprzyja wyborom żywieniowym,
  • Miej wodę zawsze pod ręką. Nawodnienie jest bardzo ważne dla organizmu. Na co dzień, staraj się unikać słodzonych napojów,
  • Sporządź bazę szybkich, prostych i zdrowych przepisów na posiłki, które lubisz. Usprawni to gotowanie i zakupy,
  • Staraj się jeść w powoli. Skup uwagę na posiłku. Dzięki temu jesteś w stanie zauważyć moment, kiedy jesteś już najedzony/a, 
  • Jeśli przed Tobą długi dzień na uczelni, zabierz ze sobą dodatkowy posiłek i butelkę wody. Dzięki temu unikniesz kupowania czegoś niezbyt zdrowego na ostatnią chwilę w automacie, czy też w pobliskim sklepie.

Dbaj o różnorodność, uważaj na kofeinę

Dietetycy zwracają też uwagę na różnorodność jedzenia, bo kiedy dieta nie jest nudna, mamy tendencję do sięgania po niezdrowe przekąski. Najlepiej mieć pod ręką: orzechy, hummus, świeże owoce. Podczas przygotowywania posiłków trzeba pamiętać, żeby zawierały one białka, węglowodany i tłuszcze. Połowę porcji powinny stanowić warzywa i owoce.

Autorzy poradnika wskazują też, że lepiej wybrać produkty pełnoziarniste, bo dzięki nim mamy więcej energii i nie odczuwamy zwiększonego zmęczenia.

Młodzi ludzie chętnie sięgają też po napoje energetyczne i kawę. Specjaliści jednak ostrzegają: energetyki i kawa złudnie stymulują organizm do pracy, natomiast za rzeczywistą podaż energii odpowiedzialna jest zdrowa dieta.