W Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) rozpoczęło działalność Polonijne Centrum Zdrowia. Będzie ono służyło - m.in. w zakresie rehabilitacji - przede wszystkim Polakom z Ukrainy i Białorusi.

Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski powiedział, że Polonijne Centrum Zdrowia będzie rozszerzeniem dotychczasowej działalności Domu Polskiego w Ostródzie, gdzie od wielu lat udzielana jest pomoc rehabilitacyjna i terapeutyczna Polakom mieszkającym zwłaszcza na Wschodzie, tj. w Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie.

"Trudno jest wejść w system leczenia szpitalnego w kraju"

Obecny system opieki zdrowotnej w kraju sprawia, że czasami Polakom z Kresów trudno jest wejść w system leczenia szpitalnego w kraju. Nasze Centrum będzie w tym pomocne - powiedział prezes Bonisławski dodając, że obecnie pomoc z zakresu rehabilitacji czy psychoterapii udzielana jest przedstawicielom Polonii. W Ostródzie m.in. zorganizowano turnusy rehabilitacyjne dla 421 osób pokrzywdzonych z nienawiści na tle narodowościowym, czy religijnym - głównie z Białorusi i Ukrainy.

Drugim elementem działalności Polonijnego Centrum Zdrowia ma być szeroko pojęta integracja polonijnych środowisk medycznych. Chodzi o nawiązanie między personelem medycznym forum wymiany myśli, mają być też organizowane szkolenia, czy warsztaty. Prezes Bonisławski zapowiedział organizację zjazdu lekarzy polonijnych z całego świata - taki zjazd ma się odbyć w przyszłym roku.

Nowe Centrum w Ostródzie ma służyć także pomocą w nostryfikowaniu dyplomów lekarzom, którzy chcą to uczynić. Ma służyć medykom, głównie ze Wschodu, w szkoleniach językowych i merytorycznych.

Chcemy też stworzyć bazę lekarzy polonijnych z całego świata - powiedział Bonisławski.

"Nie konkurujemy ze sobą, ale się uzupełniamy"

Wsparcie dla Polonijnego Centrum Zdrowia zapowiedział rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Ryszard Czekalski, który zadeklarował, że merytorycznie może służyć temu miejscu m.in. kadra i studenci kierunku lekarskiego tej uczelni. W zakresie wspierania Polonii jest tak dużo do zrobienia, że nie konkurujemy ze sobą, ale się uzupełniamy - podkreślił ks. prof. Czekalski.

Centrum i współpracująca z nim Fundacja Pro Polonia (utworzona przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Polski Komitet Olimpijski i Wspólnotę Polską) w ramach działalności otwartego uniwersytetu organizują wykłady dotyczące zdrowia i zdrowego stylu życia dla Polaków z całego świata.

Słuchają nas nie tylko na Wschodzie, ale i na Zachodzie. Ostatnio otrzymałem od Polonii w Chicago potwierdzenie tego, że nasza działalność jest im potrzebna - powiedział prof. Henryk Skarżyński, który niedawno wygłosił wykład w ramach tej działalności. Prof. Skarżyński ocenił, że sytuacja seniorów mieszkających np. w USA "wymaga uwagi", ponieważ osoby te są często samotne, nie dość zaopiekowanie. Dzięki tym wykładom poszerzają swoją wiedzę, ale i integrują się z rodakami - podkreślił prof. Skarżyński.

Minister: To potrzebna i ważna inicjatywa

List do uczestników ceremonii otwarcia Polonijnego Centrum Zdrowia skierował minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Siewierza, który podkreślił, że działalność nowego Centrum wpisuje się w działalność Polskiej Misji Medycznej. To potrzebna i ważna inicjatywa - napisał minister Siewierza.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że działalność Centrum wpisuje się w nową specjalizację medyczną regionu, którą jest szeroko pojęta działalność związana ze zdrowym życiem. Wojewoda Artur Chojecki mówił, że tego typu miejsce jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Działające od ponad 30 lat Stowarzyszenie Wspólnota Polska prowadzi szereg działań związanych zarówno z niesieniem pomocy Polonii, jak i integrowaniem mieszkających za granicą rodaków z krajem. Stowarzyszenie jest wspierane w swej działalności przez Senat RP.